Третє і завершальне велике різдвяно-новорічне свято відзначають сьогодні християни східного обряду. В народі його називають Йордан або Водохреще.

У цей день, згідно з Біблією, – Ісус Христос був хрещений у водах річки Йордан. Під час цього обряду відкрились небеса, і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, а з неба почувся голос: "Цей є Син Мій, в якому Моє благовоління".

Опівночі перед Водохрещам вода в ріках, за повір'ям, стає особливою. Набрана з річки опівночі перед Водохрещам вода, вірили люди, – цілюща. "Знаючі" селяни зберігали її за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби.

Ще за тиждень перед Водохрещам чоловіки прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великий хрест, ставили його над ополонкою. Біля хреста будували із льоду престол.

Уранці у церкві відбувається богослужіння. Потім народ іде процесією на водойму до хреста. Кожен несе з собою пляшку або глечик на воду. Після відправи священик занурює в ополонку хрест. Коли воду освячено, люди набираютьїї у свій посуд.

Йорданську воду бережуть цілий рік, називаючи "водичкою-йорданичкою". Ця вода має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі.

Незрозумілим залишається той факт, як свячена йорданська вода не псується, не тхне, і може довго зберігатися.

Потім в ополонці можна купатися. Раніше в ополонку стрибали в першу чергу ті, хто брав участь у святочних ворожіннях і вбирався в маскарадні костюми – адже все це, з точки зору християнства, гріх.

У народі вважалося, що в ополонку ("йордан") пірнає і йде назавжди вся нечисть, яка вільно розгулює по землі всі Святки.

Примічають цього дня погоду.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом


Великий сніг у цей день віщує хороший врожай. Ясний день, навпаки, обіцяв неврожайний рік і посушливе літо.

Якщо на Водохреща дерева вкриті інеєм, навесні намагалися сіяти озиму пшеницю в цей же день тижня – тоді врожай буде багатим.

Якщо в ніч на Водохреща видно повний місяць, то очікували повінь навесні.

Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.

Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба.

Якщо в цей день зоряна ніч – вродять горіхи і ягоди.

Йде лапатий сніг – на врожай.

Якщо похмуро – хліба буде вдосталь.

Сни напередодні свята вважалися віщими. Людину, яка охрестилася на Водохреща, супроводжуватиме щастя все життя. Добрий знак – якщо у цей день обговорюють майбутнє весілля. Будь-яка домовленість, що закінчується рукостисканням, у цей день обіцяє удачу і підтримку добрих сил.