Винахідливість українських військових на полі бою вразила американських чиновників, які високо оцінили здатність українців знаходити прості та ефективні рішення для складних проблем.
Про це для CNN повідомили неназвані американські чиновники.
Канал зазначає, що Україна за час повномасштабної війни розробила десятки інновацій на полі бою, “часто знаходячи дешеві рішення для дорогих проблем”.
Наприклад, наведення артилерії під час контрнаступу восени здійснювалося за допомогою українського програмного забезпечення. Воно передає супутникові та інші розвідувальні зображення в алгоритм наведення в режимі реального часу, що допомагає підрозділам на передовій спрямовувати вогонь на конкретні цілі.
Тож американські офіційні особи, знайомі з цим інструментом, кажуть, що він виявився дуже ефективним у наведенні вогню української артилерії на російську ціль.
Серед інших українських інновацій:
використання малих дронів для скидання гранат та інших боєприпасів на російські війська;
3D-принтери, які виготовляють запчастини, щоб солдати могли ремонтувати важку техніку у польових умовах;
пікапи, перетворені на мобільні ракетні установки;
старі радянські винищувачі, обладнані американськими ракетами, тощо.
ЗМІ також згадує, що Україна навіть розробила власну протикорабельну зброю “Нептун” на основі радянських ракетних конструкцій.
“Така українська винахідливість вразила американських чиновників, які високо оцінили здатність Києва знаходити “макгайверські” рішення для своїх потреб на полі бою, що заповнюють важливі тактичні прогалини, залишені більшим і складнішим західним озброєнням”, – пише CNN.
Журналісти використовують фразу «макгайверські рішення», якою останнім часом на Заході описують дії ЗСУ. Фраза з’явилася після виходу серіалу «МакГайвер» про секретного агента Ангуса МакГайвера. Будучи дуже винахідливим, він ефективно використав наявні підручні засоби для досягнення бажаного результату. Наприклад, він знешкоджував ракету “земля – повітря” звичайною канцелярською скріпкою, майстрував “бомбу” з вогнегасника і створював “торпеду” зі звичайної труби. Тому вирішити проблему в стилі МакГайвера – це знайти просте дієве вирішення проблеми, виходячи з наявних ресурсів.
CNN додає, що хоча офіційні особи США та інших західних країн не завжди мають повне уявлення про те, як саме працюють українські системи, створені на замовлення, значною мірою тому, що вони не перебувають на місцях – як чиновники, так і аналітики кажуть, що Україна стала справжньою бойовою лабораторією для пошуку дешевих, але ефективних рішень.
“Їхні інновації просто неймовірно вражають”, – сказав директор програми міжнародної безпеки Центру стратегічних та міжнародних досліджень Сет Джонс.
Крім того, канал зазначає, що війна в Україні надала Штатам та їхнім союзникам рідкісну можливість вивчити, як їхні власні системи озброєнь працюють в умовах інтенсивного використання та які боєприпаси обидві сторони використовують для здобуття перемог.
“Легка реактивна система залпового вогню M142 американського виробництва, або HIMARS, відіграла вирішальну роль в успіху України – навіть незважаючи на те, що офіційні особи здобули цінні уроки про частоту технічного обслуговування, яке потрібне цим системам при такому інтенсивному використанні”, – підкреслює CNN.
“Те, як Україна використовувала свої обмежені запаси ракет HIMARS для того, щоб викликати хаос у системі російського командування та контролю, завдаючи ударів по командних пунктах, штабах та складах постачання, було вражаюче”, – сказав представник оборонного відомства, додавши, що військові лідери вивчатимуть цей досвід протягом багатьох років.
Українці також здійснили тактичні нововведення, які вразили західних чиновників. Зокрема протягом перших тижнів війни українське командування адаптувало свої операції до використання невеликих груп піхоти під час російського наступу на Київ.