Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, який прибув до Німеччини для участі в конференції голів парламентів країн Великої сімки (G7), закликав Берлін відіграти провідну роль у постачанні Україні бойових танків, повідомила агенція dpa.
“Німеччина повинна відповідати своїй лідерській ролі та бути першою країною, яка постачатиме бойові танки”, – заявив він.
Голова українського парламенту додав, що така країна, як Німеччина, “не має чекати, що зроблять інші”.
Крім участі в конференції G7, Стефанчук матиме низку двосторонніх зустрічей: з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром (Frank-Walter Steinmeier), головою Бундестагу Бербель Бас (Bärbel Bas), спікеркою Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, головою Палати представників парламенту Японії Хіроюкі Хосодою, головою Національних зборів парламенту Франції Яель Брон-Піве та головою палати депутатів парламенту Італії Роберто Фіко.
За його словами, нинішній візит до Берліну – це “історичний шанс долучитися до зустрічі світового значення та говорити про першочергові потреби, короткострокові завдання і довгострокові перспективи України”. Голова парламенту додав, що в рамках заходу G7 буде окрема панель, присвячена агресії Росії проти України та її наслідкам для нової міжнародної безпекової архітектури.
Німеччина не поспішає давати танки.
Стефанчук – не перший український високопосадовець, який закликає Німеччину передати танки для Збройних сил України. Відповідні пропозиції лунали і від членів правлячої коаліції ФРН. Однак німецький канцлер Олаф Шольц (Olaf Scholz) систематично відхиляє прохання про танки для України.
12 вересня міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт (Christine Lambrecht) заявила, що Берлін не постачатиме Києву танки в односторонньому порядку.
“Жодна країна поки що не постачала бойові машини піхоти чи бойові танки західного виробництва”, – сказала вона.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав цю позицію ФРН такою, що розчаровує, а радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Україна очікує від Європи важкої техніки для продовження контрнаступу ЗСУ.
Також раніше повідомлялось, диктатор Володимир Путін досі не вважає, що війна проти України була помилкою, заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц після телефонної розмови лідерів у вівторок.
Канцлер Німеччини на пресконференції 14 вересня розповів про розмову з президентом Росії, яка тривала 90 хвилин. За його словами, він закликав Путіна вивести війська з України та відновити переговори. Він також закликав Росію поважати суверенітет України.
На його думку, виведення російських військ з України буде єдиним способом “досягти миру в регіоні”.
Шольц заявив, що Путін, на жаль, не змінив своєї позиції щодо вторгнення, однак, канцлер вказав на необхідність продовження контактів із російським колегою.
“Необхідно говорити один з одним, і говорити те, що можна сказати щодо цього питання”.
Але на Шольца тиснуть з метою збільшити військову підтримку Києва.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував Німеччину за відмову надати танки ЗСУ.
“Невтішні сигнали з Німеччини, а Україні зараз потрібні Леопарди і Мардери, щоб звільнити людей і врятувати їх від геноциду. Жодного раціонального аргументу, чому цю зброю не можна поставити, лише абстрактні страхи та виправдання. Чого боїться Берлін, а Київ – ні?” – написав у твіттері Кулеба.
Коментуючи телефонну розмову з Олафом Шольцем, Кремль звинуватив Україну в продовженні насильства.
Вторгнення Росії в Україну в лютому поставило під сумнів давній дипломатичний підхід Берліна до Москви, на нафту і газ якої донедавна спиралася її економіка.
А на початку цього року пан Шольц скасував німецьку політику військового стримування, яка тривала десятиліття, оголосивши, що країна намагатиметься витрачати 2% ВВП на армію, відповідно до цілей НАТО.
Станом на серпень Німеччина виділила понад 1,2 мільярда доларів на військову допомогу Києву. Це – велика сума, але значно менше, ніж надала Велика Британія і США, і навіть менше, ніж виділила Польща, яка має не таку розвинену економіку. Зате побалакати з Путіним – то Німеччина перша в черзі.