Спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі 30 липня розпочинає своє турне країнами Азії. Літак з американською делегацією вже вилетів зі США, а головна інтрига – чи відвідає вона Тайвань.
Достеменно відомо, що посадовиця відвідає Японію, Південну Корею, Малайзію і Сінгапур.
- Про те, що означає ця криза?
- Хто саме і для чого загострює ситуацію?
Виконавчий директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, аналітик Петро Бурковський для видання “коментарі” пояснив що, ймовірний візит Ненсі Пелосі до Тайваню (чого, схоже, поки що не буде) і ситуація навколо нього зумовлена кількома важливими обставинами.
“По-перше, питання стримування авторитарного Китаю є особистим для голови більшості Демпартії у Палаті представників. Це її внутрішні переконання ще з 1990-х. По-друге, Вашингтон показує Бейцзіну (Пекіну), особисто товаришу Сі (Сі Цзіньпіну, голова Китайської Народної Республіки – прим. ред.), що наслідування путінської політики та допомога Росії у війні з Україною дорого обійдеться Китаю. Якщо Бейзцін перетне ці “червоні лінії”, те саме зробить Вашингтон. І США все ще здатні не тільки завдати КНР економічних збитків, а й військової поразки. По-третє, у США йде виборча кампанія.” – каже експерт.
Він наголошує, що демпартію критикують за слабку підтримку України. Протистояння з КНР традиційно було більше темою республіканців, тому демократам потрібно показати твердість, щоб позмагатися за голоси частини виборців, що вагаються і голосують, то за одну, то за іншу партію. За словами експерта, Китай все це чудово розуміє, але там також є своя внутрішня політика, і там теж влада грає на націоналістичних почуттях.
“Зрозуміло одне: обидві сторони не зацікавлені у гострому протистоянні, – зазначає Петро Бурковський.
Але, як він пояснює, після 20 років невдач зі спробами “зрозуміти путіна”, у США не гратимуть у “спроби зрозуміти китайських комуністів”.
“Отже, КНР вичікуватиме завершення війни в Україні, щоб визначитися з подальшими діями щодо Тайваню та США”. Керівництву КНР та США потрібні політичні дивіденди, які вони і заробляють у зв’язку з пікіровкою навколо Тайваню Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі зазначає, що ще вчора прогнозував, що візиту Пелосі до Тайваню не буде.
“Думаю, під час нещодавньої телефонної розмови американський та китайський лідери зняли всі протиріччя навколо цієї теми. І ось сьогодні прес-служба Ненсі Пелосі вже заявила, що візиту до Тайваню не буде. У результаті у виграші залишилися обидві сторони”, – вважає експерт.
За його словами, і у Сі Цзіньпіня, і у Джо Байдена зараз вкрай складна ситуація. Адже в обох країнах восени – вибори.
“У КНР через економічні проблеми уже виникають масові протести. У Байдена рейтинги досягли історичного для США президентського мінімуму. Виходить, що керівництву КНР та США потрібні політичні дивіденди, які вони й заробляють через пікірування навколо Тайваню, – пояснює Максим Ялі. – У результаті у Байдена демонструють, що мало не запобігли Третій світовій війні. А Китай, у свою чергу, стрілянинами, навчаннями та грізними заявами показав жорстку реакцію, яка нібито і вплинула на рішення Ненсі Пелосі скасувати візит на Тайвань, який раніше анонсувався.”, – вважає політолог.
Щось подібне вже відбувалося, коли президент-республіканець Дональд Трамп, спрямовуючи атомний підводний флот, коли північнокорейський диктатор Кім Чен Ин збирався проводити навчання. Тоді теж ситуація загострилася, але все завершилося переговорами.
Нагадаємо, що після тривалих та непростих телефонних перемовин із Джо Байденом глава КНР Сі Цзіньпін пригрозив ударом у відповідь. Генсек жорстко сказав, що «той, хто грається з вогнем, сам від нього спалахне», а американській лідер підтвердив політику «одного Китаю», з якою погоджується Пекін.
Головним результатом переговорів стала домовленість сторін про персональну зустріч лідерів у найближчому майбутньому. Вона стане фундаментом для «угоди Байдена-Сі», що, як багато хто сподівається, якісно перезапустить американо-китайські відносини.