Третій президент України та колишній голова Національного банку назвав управління НБУ Кирилом Шевченком максимально незалежним від політичного впливу.
Про це Віктор Ющенко заявив у Відні на пресконференції “Український FinTech надає платіжні послуги для зовнішньої торгівлі і для інвесторів”.
Зараз в історії Нацбанку найкращі часи з точки зору суверенності. Коли я проводив реформи банку – тоді виклики щодо політичного впливу ніяк не регулювалися. Зараз культура відносин до автономії Нацбанку радикально змінилася. Зараз ніхто не дозволить публічно показати Голові Нацбанку Кирилу Шевченку чи правлінню, як треба діяти у питаннях іпотеки, кредитних ліній, ціни на гроші і т.д. Таких речей давно немає,– зазначив Віктор Ющенко.
Третій президент підкреслив, що про ефективність і незалежність дій НБУ свідчить інтенсивне зростання ринку Fintech в Україні.
“На сьогодні ми маємо 7 десятків комерційних банків, плюс 150 фінансових організацій, які в різних частинах освоюють фінансовий ринок. З хорошою ліквідністю, математикою. Це все дає відповідь на те, чому ми маємо найкращу динаміку розвитку цього ринку, ніж будь-хто в Європі чи серед наших сусідів. Це говорить про те, що ми маємо високу школу, а з іншої – що ми маємо найбільшу у світі інтенсивність розвитку, що є куди цю школу прикласти”, – зазначив Ющенко.
Водночас Віктор Ющенко наголосив, що перед керівництвом НБУ стоять складні задачі з регуляції галузі, що швидко розвивається.
На мою думку, цифровий платіжний ринок чекають іспити. Для Нацбанку найближчі років 5 одним із найглобальніших завдань буде навчитися механізму контролю фінансових установ. Це інтелектуальний виклик, який за 5 років освоять всі фінансові системи та інституції. Їм доведеться із комфорту, в якому вони працюють, вийти до серйозних обмежень”, – зазначив Віктор Ющенко.
Нагадуємо, що українці втратили майже 100 млрд грн через падіння окремих банків та зловживання власників.
Про це у межах другого форуму YES заявив Секретар РНБО Олексій Данілов, передає кореспондент Lb.ua.
“Тут прозвучало прізвище Ігоря Валерійовича Коломойського. Можу сказати, якби не було спільників в НБУ, він жодним чином не міг би нічого робити. Це інституція, яка мала контролювати всі ці речі. Але сьогодні всі вони працюють на своїх посадах. Може не всі, я не знаю. Вони поважні. Вони мають йти спільно гуртом до процесу, який ми сьогодні закидаємо Коломойському”, – заявив він.
Секретар РНБО підкреслив, що необхідно розібратися з усіма зловживаннями в банківському секторі.
“Чи продовжуються ці речі зараз? Мені складно сказати. Але певні речі, які відбуваються саме в банківській системі, вони мене дивують. Щоб ви розуміли, 96 млрд ми сплатили з вами з власних грошей нібито через те, що якісь власники там щось не додають”, – підкреслив він.
Данілов розповів, що отримав доручення президента Володимира Зеленського.
“І наступний кейс, який може розглядатися в апараті Нацбезпеки та оборони за дорученням президента, це саме: як так сталося, що грошей немає, додаткові олігархи з’явилися після так званих банкопадів в нашій країні. Ці речі мають бути абсолютно публічні”, – вважає він
Додамо, що ПриватБанк перейшов у державну власність 21 грудня 2016 року у зв’язку з неплатоспроможністю. Держава отримала 100% у його капіталі, фінустанова була докапіталізована на суму 116,8 млрд гривень. Наприкінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ і висновку незалежного аудитора – компанії EY.