В Україні з початку 2019 січня вводиться нова модель роздрібного ринку електроенергії. Перший етап нової системи передбачає підвищення тарифів на світло. За попередніми підрахунками, вони можуть збільшитися на 20%.
Про це заявив експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев, коментуючи нові правила на ринку електроенергії.
"Зараз відбувається розподіл ціни, яку платив кожен споживач, на вартість електроенергії як товару і тарифу на розподіл електроенергії по електричних мережах низької напруги. Загальна сума в платіжках не зміниться", – пояснив експерт.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
При цьому, за словами Рябцева, коли буде скасовано часткове державне регулювання на ринку електроенергії, це призведе до стрибка цін на ком послуги.
"Зараз у нас 60% електроенергії виробляється на атомних станціях. Тариф, який визначений для цього виду генерації НКРЕКП, не відповідає сумарним витратам електростанцій. Якщо дивитися на суму, яку визначила економічно обґрунтованою НАЕК "Енергоатом", швидше за все зростання буде в межах 15-20%", – додав експерт.
Рябцев підкреслив, що подібна система існує в інших європейських країнах. Збільшення цін відбуватиметься поступово, але на здешевшання розраховувати населенню не варто.
"Але цей шлях треба пройти”, – підкреслив експерт.
Рябцев спрогнозував, що правила нового ринку електроенергії запрацюють протягом 2019 року, хоча офіційно про зростання цін оголосять не раніше 1 липня.
"Введенням нових правил держава сприятиме створенню конкурентних умов на ринку продажу електроенергії як товару конкретним споживачам. Можуть виникнути різні постачальники електроенергії, серед яких теоретично споживач може обирати постачальника…".
Реформування займе не менше 2-3 років, доки ринок електроенергії запрацює за новими правилами.
Додамо, що найболючіший крок уже позаду. З бюджету довгий час субсидували всіх споживачів, утримуючи низькі ціни і компенсуючи дефіцит державного "Нафтогазу".
Підвищення цін з одного боку дозволило збільшити прибуток НАК, а з іншого — призвело до виникнення величезної кількості субсидіантів. Так чи інакше, якщо раніше субсидували всі сім'ї, зараз — кожну другу. Якщо Кабмін виконає вже взяті на себе зобов'язання, починаючи з 2020 року українці платитимуть за газ за ринковою ціною, яку формуватимуть попит і пропозиція на внутрішньому ринку.