Напередодні президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Олаф Шольц провели закриті перемовини, які стосувалися безпосередньо фінансової підтримки України.
Таку думку сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила політолог-американіст Олександра Філіпенко.
“Хоч би що вони обговорювали, чи то військова, чи то гуманітарна допомога, це стосувалося саме фінансів. Це пов’язано з побоюваннями Білого дому щодо реакції американців стосовно витрат на Україну. Оскільки економічна ситуація в США буквально 2 роки тому, коли президент Байден тільки прийшов у Білий дім, була в рецесії, було високе безробіття. Сьогодні ж ситуація виправилася, але американські громадяни поки що цього не відчувають”, — сказала вона.
Філіпенко звернула увагу, якщо спиратися на опитування, які сьогодні проводять серед американців, рейтинги адміністрації Білого дому не досить високі.
“Тому відкрито говорити про якісь серйозні витрати Білий дім вважає навіть небезпечним для себе. І, звісно, з огляду на ситуацію з танками “Леопард” (Leopard) та “Абрамсами” (Abrams), коли Берлін і Вашингтон перекидали м’ячик, хто зробить перший крок… І коли вже рішення було ухвалене, вони одне одного хвалили та дякували за лідерство в цих переговорах. Мабуть, зараз вони припускають, що може бути таке саме перетягування каната, і вирішили приватно обговорити ті витрати, які доведеться зробити для подальшої підтримки України. Тому тут це пов’язано насамперед із фінансовими витратами просто для того, щоб не казати американцям, скільки витрачається на це грошей, а коли вже буде вирішено, тоді це буде опубліковано”, — підсумувала Олександра Філіпенко.
Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль зазначає виданню Коментарі, що добре, наголошує експерт, що демократичний, цивілізований світ робить висновки, намагається виправити свої помилки, свою недалекоглядність.
“І Німеччина, і Франція визнали, що РФ – це країна-агресор. Обидва лідери ЄС допомагають Україні і фінансово, і озброєннями. Їхня позиція кардинально змінилася за рік багато в чому тому, що вони чудово бачать – нинішня Росія є загрозою усьому світу. І якщо об’єднаною демократичною коаліцією не дати відсічі, подібні війни розпочнуться в інших частинах світу. Тим важливіше не просто перемогти РФ на полі бою, а й створити ефективний механізм нової системи глобальної безпеки, зробивши подібні агресії надалі неможливими”, – акцентує Катерина Коваль.
Вона впевнена, що наразі вирішальний момент не лише для України, а й для всього цивілізованого світу, для всіх, хто хоче жити у реальній безпеці.
“Ті, хто не внесе свій внесок у створення такої нової системи, хто намагатиметься допомагати агресору або зберігати нейтральність, пізніше будуть змушені просити за це прощення, – попереджає експерт. – Тому що життя, історія – завжди розставляють все на свої місця. Раніше чи пізніше…”.
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик заявив, що стосується зміни підходів нової німецької влади до російсько-української війни – воно справді сталося. Це чітко видно по документах партій, причому як “світлофора”, що входять до правлячої коаліції, так і провідних опозиціонерів. Є певний консенсус еліт у новому ставленні до РФ, у тому, що Німеччина має трансформуватися з “рожевого єдинорога” миротворчості – в основу Європейського Союзу, у тих, хто захищає його рубежі, виступає за незгортання політики протистояння загрозам глобальної та регіональної безпеки, що походять від Росії.