Ігор Коломойський вимагає порушити справу проти Петра Порошенка після публікації книги колишнього радника з нацбезпеки США Джона Болтона.

Бізнесмен Ігор Коломойський написав заяву на ім’я генерального прокурора України Ірини Венедіктової, у якій вимагає порушити кримінальну справу проти екс-президента України Петра Порошенка за ч. 1 ст. 369-2 КК України (Зловживання впливом). Як йдеться в заяві, , 23 червня 2020 вийшла друком книга колишнього радника з нацбезпеки США Джона Болтона про його роботу в Білому домі під назвою «Кімната, де це сталося (The Room Where It Happened A White House Memoir)».

У цій книзі Джон Болтон розповідає про весь свій період роботи в Білому домі, зокрема, про те, як команда президента США приймала зовнішньополітичні рішення. Остання глава цієї книги під назвою «Кінець ідилії» повністю присвячена Україні.

«Зокрема, в своїй книзі Джон Болтон описує свій перший офіційний візит в Україну в 2018 році, коли він у компанії керівника Пентагону Джима Меттіса прилетів до Києва на військовий парад з нагоди Дня незалежності України. На той час в Україні вже фактично розпочалась президентська передвиборча кампанія – і вже на першій офіційній зустрічі тодішній президент Петро Порошенко спробував залучити американську делегацію на свій бік», – наголошує Коломойський.

Як йдеться у книзі Болтона, далі була зустріч в Марійському палаці в присутності глави МЗС Клімкіна, де Порошенко, зокрема, заявив про бажання купити більше американської зброї. Потім тодішній президент відвів Болтона в іншу кімнату для зустрічі віч-на-віч, де попросив США підтримати його передвиборну кампанію. «Після зустрічі (двох делегацій), Порошенко забрав мене до іншої кімнати на тет-а-тет, де попросив, щоби США підтримали його переобрання. Він також висунув низку інших прохань, на які я відреагував – і це дозволило мені бути не надто грубим, коли я відповів “ні” на прохання про підтримку.

Але чого Порошенко насправді хотів, так це санкцій проти Ігоря Коломойського, українського олігарха, який підтримував Юлію Тимошенко, яка була, в усякому разі, на той момент, головним суперником Порошенко на виборах 2019 року», – цитується в заяві уривок книги Болтона.

У цьому питанні, наголошує Коломойський, Болтон не відкинув можливість підтримки, та запропонував Порошенку передати в Мін’юст США докази проти Ігоря Коломойського. На думку Коломойського, із книги Болтона вбачається, що Порошенко, перебуваючи на посаді президента України, в серпні 2018 року під час особистої зустрічі з Джоном Болтоном запропонував останньому протиправну вигоду для третіх осіб у вигляді значного збільшення закупівель американської зброї та, в обмін на це, попросив Болтона вплинути на посадових осіб іноземної держави, зокрема, на президента Сполучених штатів Америки Дональда Трампа (а також на інших осіб, які обіймають посади в виконавчому органі цієї іноземної держави) застосувати міжнародні санкції до громадянина України Коломойського Ігоря Валерійовича, який, на думку Петра Порошенка, підтримував його політичного опонента на майбутніх виборах президента України.

Коломойський вважає, що в описаних вище діях Порошенка вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 369-2 КК України (Зловживання впливом), а саме пропозиція, обіцянка надання неправомірної вигоди особі, яка пропонує чи обіцяє (погоджується) за таку вигоду або за надання такої вигоди третій особі вплинути на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.