Український півострів Крим вже дев’ять років знаходиться під російською окупацією й існують декілька шляхів його звільнення, які залежатимуть від подальшого перебігу війни.

Про це в ефірі Апостроф TV розповів Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

За його словами, якщо військовий шлях виходить на перший план, залишаються і інші варіанти.

“Не просто теоретично, вони обов’язково будуть задіяні, бо самі по собі бойові дії при звільненні Криму означатимуть вже абсолютно інший рівень можливостей країни-агресора. Це буде етап певної паніки в середовищі військово-політичного керівництва Росії. Відбуватимуться якісь дезінтеграційні процеси”, – вважає кримськотатарський політик.

Він не відкидає одночасно з веденням бойових дій щодо звільнення Криму і інші події. Зокрема, на його думку, можливі переговори щодо виведення країною-агресором своїх військ з Криму за умови, якщо півострів буде повністю відрізаний від самої Росії, яких зараз поєднує міст.

“Уявімо, що міст буде підірваний Збройними силами України, кораблі Чорноморського флоту Росії зазнають жорстоких атак, багато з них будуть знищені в Чорному морі або у місцях дислокації на базах ЧФ в Криму. Також буде перекрито коридор суходолом, який зараз функціонує через окуповані райони Херсонської та Запорізької областей. Щойно будуть знищені ці три фактори, позиція Росії по утримання Криму буде абсолютно вразливою”, – підкреслив Рефат Чубаров.

На даний момент сформовані можливості для одночасного контрнаступу Збройних сил України щонайменше на чотирьох напрямках. І російські окупанти намагаються зрозуміти, де буде основний удар. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов. 

“За даними того ж російського злочинця Євгенія Пригожина (засновник ПВК “Вагнер”, — ред.), у районі Бахмута формуються чотири свіжі українські бригади, що свідчить, на його думку, про можливість контрнаступу Збройних сил України на цьому напрямку. Російські джерела називають Бахмутський напрямок другою Курською дугою. Тобто тактика часів Другої світової війни, але вже у виконанні Збройних сил України — максимальне нанесення втрат в особовому складі й техніці російським окупантам, виснаження їх, знекровлення атакуючих частин. А потім — успішний характер контрнаступу”, — зазначив Снєгирьов. 

Він нагадав, що міністр оборони РФ Шойгу не так давно відвідував фронт у Донецькій області. Йдеться про Вугледарський напрямок. І візит цей не випадковий, вважає експерт.

“Візит саме на цей напрямок було здійснено з метою інспекції фортифікаційних, тобто оборонних споруд противника. Можливий задум ЗСУ цілком читабельний — відстань від Вугледара до Маріуполя близько 10 км. До того ж вирішується і друге завдання — блокування основного транспортного хабу, Волновахи, — близько 40 км від Вугледара до Волновахи. Плюс, відповідно, розв’язання проблеми так званого сухопутного коридору, тобто тієї ділянки дороги, яка з’єднує окупований Крим із захопленими територіями Луганської та Донецької областей, і, відповідно, з Російською Федерацією”, — зазначив Снєгирьов. 

Перспективним з погляду можливого контрнаступу Збройних сил України, на думку окупантів, є Запорізький напрямок, каже експерт. 

Він також звернув увагу на те, що останні засідання у форматі “Рамштайн” свідчать про те, що партнери почули і президента України, і командувача ЗСУ. Адже йдеться про надання саме наступальних видів озброєння. 

Плюс, вважає Снєгирьов, не слід відкидати і Херсонський напрямок як перспективний для контрнаступу.

До того ж розглядається кілька варіантів, зокрема й форсування Дніпра. Невипадково, за повідомленнями пабліків російських окупантів, зараз на території Херсонської області зафіксовано різку активізацію диверсійно-розвідувальних груп Збройних сил України”, — доповнив він. 

Не варто забувати і про Харківський напрямок, вважає експерт. 

“Це можливість нанесення попереджувального удару безпосередньо по позиціях збройних сил країни-окупанта. Це так званий Сватівський напрямок, вихід безпосередньо до Луганська з подальшим блокуванням російського угруповання, що оперує, як на території Луганської, так і Донецької областей. Тобто сценаріїв більше ніж достатньо. Фактично зараз, завдяки героїчним зусиллям Збройних сил України і, відповідно, військово-технічній допомозі з боку Заходу, створено умови для можливого успішного характеру деокупації”, — резюмував Снєгирьов.