Нацбанк розробив проект положення, який регламентує роботу загального кредитного реєстру – масивної бази даних, в яку буде стікатися інформація про кредитну заборгованість українців. За його створення 6 лютого депутати віддали 226 голосів, передає Корупція.Інфо
Здебільшого проект нацбанківського постанови повторює прописані в законі норми, – передає ubr.ua
Але деякі положення, що стосуються порядків збору інформації від банків і Фонду гарантування вкладів фізосіб, а також надання фінустановам даних із загальної бази, проливають світло на те, як саме буде працювати реєстр. Втім, вичерпних відповідей навіть цей документ не дає.
Нікуди поспішати
НБУ вказує, що обмін інформацією між учасниками Кредитного реєстру здійснюватиметься за допомогою онлайн сервісів, розміщених на зовнішніх веб-ресурсах і по захищених каналах зв'язку. Але ніяких деталей і технічних нюансів чиновники не вказують, додаючи, що порядок ще розроблять.
Подавати інформацію в базу по кредитах на суму понад 100 мінімальних зарплат фінустанови і ФГВФО повинні будуть щомісяця до 11 числа. З такою ж періодичністю їм доведеться оновлювати відомості по вже внесені кредити.
Вимога дуже дивна, враховуючи як багато надій покладали на кредитний реєстр фінансисти і самі чиновники, нарікаючи на відсутність єдиної бази з достовірною інформацією про кредитні заборгованості потенційних позичальників. Адже за місяць шахрай може оббігти не один десяток фінустанов. Кожна з яких з радістю видасть йому позику, отримавши з реєстру застарілі дані.
Також регулятор встановив форми запитів, які кредитори повинні направляти в НБУ, щоб отримати інформацію з реєстру. Крім іншого, вони вимагають від банків надавати центробанку доведення правомірності запиту. Наприклад, прикласти до нього заяву потенційного позичальника, що підтверджує, що він справді звернувся до фінустанови за кредитом.
На думку НБУ, це повинно мінімізувати можливі зловживання і обмежити доступ до інформації нечистих на руку співробітників банків. Правда, чітких вимог до згаданих доказів регулятор не прописав.
Без обмежень
При цьому Нацбанк не обмежує фінустанови в кількості поданих заявок. Немає ніяких рамок і для запитів від самих фізосіб і юросіб, які хочуть уточнити, що саме за інформація міститься про них в реєстрі.
Зате чиновники ні словом не обмовилися про терміни надання даних банкам. Положення лише позначає, що обмінюватися відомостями з фінустановами реєстр буде в електронній формі.
Зате чітко прописали порядок доступу до даних фізосіб і юросіб. Щоб ознайомитися з інформацією про себе, потрібно буде заповнити заявку встановленого зразка та надіслати її. Очевидно, як і банкірам, робити це потрібно буде на тому ж веб-сайті. Відповіді, правда, миттєво не отримати – чекати доведеться до 5-ти днів.
Після чого можна буде спробувати підправити кредитну історію, подавши ще одну заявку. На весь час перевірки заперечень, регулятор позначить особисту справу грифом «перевіряється» і запросить таку інформацію з джерела інформації (банку або ФГВФО). Якщо той підтвердить правильність даних в реєстрі, заявнику відмовлять у виправленні, але дозволять написати коментар довжиною не більше 100 слів.
Якщо ж доказів правдивості даних не виявиться або банк проігнорує запит регулятора – клопотання задовольнять і інформацію поправлять. Весь процес від моменту подачі запиту на внесення змін до виправлення може зайняти не більше 26 днів.
Створять ще один реєстр
Ще одну ноу-хау НБУ – додатковий реєстр. У додатку до основної бази даних Нацбанк планує створити ще одну. У ній будуть збирати всі дані про запити учасників системи і відповіді на них. Виняток становитимуть лише запити, на які регулятор не зміг відповісти, оскільки не знайшов ніяких даних за зазначеними критеріями.
Тобто в майбутньому можна буде дізнатися не тільки про платіжну дисципліну і заборгованості конкретного позичальника, але також і про те, хто і з якою періодичністю справлявся про нього в реєстрі. Такі дані за 3 роки (старіші записи автоматично видалять), говориться в положенні, будуть надавати заявникові, як невід'ємну частину інформації про позичальника.
Нагадаємо, що згідно з нормами закону «Про кредитний реєстр НБУ», відмовитися від внесення даних про себе в загальну базу позичальник може тільки формально. Всіх існуючих боржників внесуть до реєстру без їх згоди, а новим в разі заперечень відмовлять в кредитуванні. Цього від банкірів вимагає профільний закон.