Українців у лютому чекають не тільки перші після подорожчання платіжки за тепло, а й зміцнення гривні, нові валютні правила, подорожчання розмитнення для "євробляхерів".

Як життя українців може змінитися у наступному місяці, повыдомляэ Обозреватель.

Нові валютні правила

Одне з головних нововведень лютого – вступ у силу нового "Закону про валюту", який прийняли ще в минулому році. Нацбанк розробив підзаконні акти і вже з 7 лютого на українців чекає обіцяна "валютна свобода".

Правда, поки таку свободу швидше можна назвати послабленням, а деякі норми повноцінно дадуть про себе знати тільки через якийсь час. Наприклад, поштовим операторам спростять доступ до валютних операцій. В ідеалі продати і купити валюту можна буде в будь-якому поштовому відділенні.

Якщо, наприклад, у селі або невеликому місті немає обмінника чи відділення банку, скористатися можна буде послугами поштового оператора. Також поява нового гравця на валютному ринку може дозволити уникнути валютні спекуляції із боку обмінних пунктів.

Однак нові правила передбачають певні винятки. Наприклад, платити зарплату в доларах офіційно зможуть морякам, дипломатам, консулам та іншим співробітникам представництв іноземних держав.

Важливо:

Ліміти за переказами збільшать. Нині без документів українці мають право перевести валюту на суму еквівалентну 15 тис. грн. У лютому цю норму збільшать до 150 тис. грн, а в майбутньому – зовсім скасують. Також нововведення торкнеться і поштових переказів. Зараз ліміт у валюті – 300 євро. У наступному році його планують збільшити до 10 тис. євро, а в майбутньому прибрати окремі обмеження для поштових переказів.
Рублі заборонять, але не всі. Використовувати монети і купюри із зображенням анексованого Росією Криму в Україні заборонять. Йдеться, у тому числі, про купюри номіналом 100 рублів.


Спростять інвестиції за кордон. Українці без ліцензій зможуть інвестувати гроші за кордон. У законі зазначено, що отримувати дозвіл від НБУ не доведеться, єдине – про таку операцію варто сповіщати державу для ведення статистики.
 

Долар подешевшає

"У нас в грудні і січні гривня знецінюється – це класика… Але, як правило, починаючи з лютого гривня починає зміцнюватися", – пояснює економіст Борис Кушнірук.

До початку лютого експортери отримують першу валютну виручку. Традиційно у цей період починається період сезонного зміцнення. В цьому році, враховуючи, що девальвація у кінці 2018-го була незначною. Великого відкату чекати не варто. Зазначимо, що в цілому за минулий рік гривня зміцнилася на 1,4%.

За оцінками фінансового аналітика Володимира Мазуренка, курс долара перебуватиме біля позначки 27,8 грн/$ у лютому. Це практично на 20 коп. менше, ніж актуальна вартість валюти.

 

 

Як розповів на прес-конференції глава НБУ Яків Смолій, у 2019 році курс долара коливатиметься, водночас коливання будуть незначними і у регулятора достатньо резервів для того, щоб утримати стабільну ситуацію. "Зовнішня кон'юнктура залежить від зовнішніх ринків. Впливає ціна на нафту, яка коливається на світовому ринку", – зазначив Смолій.

Військові отримають підвищені зарплати

У лютому українські військові отримають нові зарплати. Так, з початку року їхні оклади переглянули в бік збільшення. Зокрема, командир бригади, якому раніше платили 17,9 тисячі гривень, отримуватиме приблизно 24,7 тисячі, а його заступник – 24,3 тисячі замість 16,8 тисячі гривень.

Водночас командиру полку підвищили зарплату з 16,8 тисячі гривень до 21,4 тисячі, а його заступнику – із 15,8 тисячі до 20,5 тисячі гривень. Грошове забезпечення командира роти збільшиться із 12,1 тисячі до 15,4 тисячі гривень, а командира взводу – із 10 тисяч до 13,9 тисячі гривень.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Командир танка буде отримувати 11,2 тисячі гривень замість 8,5 тисячі, командир бойової машини – 11,1 тисячі замість 8,4 тисячі гривень, а командир відділення – 10,9 тисячі замість 8,2 тисячі гривень. "Підвищені виплати за січень 2019 року військовослужбовці отримають в лютому", – резюмували представники 72-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Українці отримають нові платіжки за тепло

Із січня у багатьох українських містах переглянули тарифи на опалення. Нові платіжки з урахуванням подорожчання прийдуть уже в лютому. В середньому зростання становитиме до 24% залежно від регіону і конкретного підприємства. Найзначніше подорожчання очікується у Сумській області.

Як виросли ціни:

Дніпропетровська область – подорожчання на 16-18% (залежно від підприємства)
Донецька область – на 12%
Запорізька область – на 19-20%
Івано-Франківська область – на 18%
Київська – на 19%
Львівська – на 17-19%
Миколаївська – на 19-21%
Полтавська – на 19%
Рівненська – на 18%
Сумська – на 17-24%
Харківська – на 18%
Хмельницька – на 18-19%
Черкаська – на 18-21%
Чернігівська – на 16%

 

Вартість електроенергії, зазначили в комісії, не переглядатимуть. Щоправда, вже в липні наступного року в Україні повинні "відпустити" тарифи на "ток" у результаті запуску ринку електроенергії.