Команда президента Володимира Зеленського закликає США вже зараз вводити додаткові санкції проти Росії, а не чекати на можливе нове вторгнення РФ до України, про це заявив CNN неназваний радник Зеленського.

На думку джерела, запровадження санкцій лише після можливого вторгнення буде марним. Частину з них потрібно накласти попереджувально, щоб змусити Росію відступити, наголосив радник.

Він пояснив, що, на думку української влади, в адміністрації президента Росії Володимира Путіна вже прорахували санкції, які можуть запровадити США у разі вторгнення. Тому такі санкції мають практично “нульову стримувальну силу”, каже чиновник.

Однак запровадження жорстких санкцій зараз – із включенням до них механізмів “відкату” обмежень у разі деескалації з боку Росії – можуть спрацювати, – додав він.

В офісі президента пообіцяли прокоментувати матеріал CNN пізніше. На момент запису новини – коментаря ще немає. Нагадаємо, адміністрація президента США Джо Байдена розробляє варіанти кількох раундів масштабних санкцій проти Росії, якщо вона планує вторгнутися до України. Проте енергетичні санкції, ймовірно, є крайнім заходом. Йдеться про вплив, який вони можуть вплинути на світову економіку та ціни на бензин. Про це для CNN розповіли три американські чиновники.

Ми намагаємося зробити таким чином, щоб це було меню опцій (санкцій. – Ред.). Ми не будемо робити все в цьому меню відразу. Енергетична частина – це більш екстремальний варіант, якщо в цьому виникне потреба. Я не вважаю, що це у першому ряду, – пояснив один із офіційних осіб.

Як заявив екс-співробітник Держдепартаменту Едвард Фішман, який наразі є старшим науковим співробітником Атлантичної ради, США буде дуже складно завдати серйозної економічної шкоди Росії, не торкаючись енергетичних ринків.

Нафта і газ становлять 40% федерального бюджету Росії. Сполучені Штати та Європа можуть заздалегідь зробити кроки для стримування вторинних ефектів, але якщо вони планують ввести серйозні економічні санкції щодо Росії, вони не можуть повністю уникнути енергетичного сектора, – пояснив Фішман.

Як кажуть фахівці, відіграти важливу роль можуть відносини адміністрації Байдена із європейськими союзниками. Ті можуть відмовити Білий дім від санкцій проти російських енергокомпаній.Справа в тому, що РФ є найбільшим експортером нафти та природного газу до ЄС. Водночас заподіяння шкоди цим поставкам може мати серйозні наслідки вже поточної зими.

У Штатах серед можливих варіантів розглядається заборона російським виробникам енергії виходити на боргові ринки. Тобто, вони не зможуть брати кредити за кордоном. Такі заходи можуть бути введені у разі вторгнення Росії в Україну.

Фахівці відзначають, що адміністрація Байдена має відіграти найсильнішу роль у дипломатичних переговорах наразі, поки не стало надто пізно. Як пояснив Фішман, точка максимальної дії настає тепер, коли російський президент Володимир Путін ще не вирішив атакувати Україну.

Якщо російські війська перебігають через кордон і Захід вводить санкції, гра вже закінчена. Ми програли. Ми не хочемо до цього доходити. Ось чому так важливо, щоб загроза санкцій була одночасно серйозною та достовірною. Це має змінити аналіз витрат і вигод Путіна щодо вторгнення в Україну, – сказав Фішман.