Аншлюс – тобто приєднання, анексія Білорусі Росією – став, як ніколи, реальним. І поки що білорусько-український кордон зовсім скоро може набути російських кольорів. Це ще тисяча вісімдесят чотири кілометри кордону, з якого може прийти Росія. І цей процес, схоже, тільки підігнала таємна інавгурація Олександра Лукашенка цього тижня.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
“Перемога опозиції лише відтермінує питання війни, війни у центральній Європі, я скажу так, бо для мене очевидно, що сьогодні від Чорного моря до Балтики назріває конфлікт. Його поки що не хочуть визнавати. Тому зараз, даруйте за слово, на полігоні Білорусі й вирішується як швидко цей конфлікт розгорнеться”, – каже Безсмертний.
Про що говорив Лукашенко із Путіним у Сочі два тижні тому, достеменно не знає ніхто. Півтора мільярда доларів виділеної допомоги нелегітимному президентові – лише верхівка айсберга. Під яким насправді може критися небезпечна для незалежності Білорусі і безпеки України угода. Одразу згадуються три мільярди доларів Путіна, які він дав Януковичу, уже плануючи захоплення Криму і створення Новоросії. Лукашенко із Путіним за зачиненими дверима, найімовірніше, домовилися про створення союзної держави й, звісно, на умовах Кремля.
“Нинішні навчання на території Білорусі, передислокація військ, участь російських військ, спецназу і регулярної армії в придушенні протестів, а це вже доказано, означає, що процедура аншлюсу насправді відбувається”, – заявив дипломат Роман Безсмертний.
Білоруська провінція в російській імперії для України може означати лише одне – східний кордон тепер простягнеться ще на понад тисячу кілометрів на північ.
“Ми змушені посилити державний кордон, на превеликий жаль, з нашою братською Україною. Я змушений в останні дні разом з президентом Росії і міністром оборони відбудувати загальний захист Союзної держави”, – заявив Олександр Лукашенко.
А це означає, що вздовж кордону стоятимуть війська і танки. Під час нещодавніх спільних російсько-білоруських навчань сторони відпрацьовували два головні удари. Перший – по українському кордону. Другий – по так званому Сувалкському коридору – це 100-кілометрова сухопутна ділянка між Польщею та Литвою, яка могла б об’єднати територію Білорусі з Калінінградською областю. Свої амбіції Москва вже навіть не приховує. Під час військових маневрів росіяни застосовували як тактичну, так і стратегічну авіацію. І по завершенні навчань із території Білорусі вона нікуди не ділася, так само як і танки. Усі війська, які Москва направляла до сусідньої держави, назад не поверталися.
“У південному окрузі Білорусі, фактично по всій довжині тисячі-кілометрового кордону з Україною, там, де є переходи, зосереджені на сьогодні танкові бригади. І це теж відомо, і розвідувальні органи, і Генштаб, і Міноборони знають про це. І треба розуміти, що ця лінія фронту з українському боку немає необхідної інфраструктури. Тому давним давно з початком війни на сході потрібно було думати про цей варіант небезпеки з півночі”, – зазначає дипломат Роман Безсмертний.
Але Україна, здається, уже визначилась. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що “інавгурація” Лукашенка не означає його визнання легітимним президентом. Ба більше, північний сусід України вже не виглядає безпечним.
Польща та Литва уже домовилися посилити захист Сувалкського коридору. Власне, те саме мала би зробити й Україна на своїх північних кордонах, які не охоронялися десятки років. Тим паче, що часті візити російських секретаря нацбезпеки та міністра оборони, керівників Ленінградської області та Санкт-Петербурга до Білорусі означають, що Москва таки готується до війни і створює тилову інфраструктуру для забезпечення своїх військ.
“Якщо взяти цей тисячокілометровий кордон, то він насичений лісами та болотами і там, насправді, підрозділи танкові можуть проходити лише в окремих територіях. Це відомо. Це Чернігів, це Рівне і Луцьк. Ось ці основні коридори, які будуть використані для ймовірної атаки проти України російських військ. Місцеві жителі знають, що якщо перейти кордон і, умовно кажучи, постукатися в типа корівник на території Білорусі, то ви там побачите не корів, там танки стоять”, – пояснює дипломат Роман Безсмертний.
Світ знову повертається до тієї точки, коли визначальну роль відіграє сила. Й порятунком може стати колективна безпека, коли країни східної Європи за підтримки Заходу разом зможуть протистояти східному агресору.