Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі вдруге подав у відставку з посади глави уряду.
Про це повідомляє La Stampa.
Драгі у четвер вранці зробив коротку заяву для членів Палати депутатів, верхньої палати парламенту Італії.
“На тлі вчорашніх подій у Сенаті, прошу перервати засідання, я маю намір вирушити до Квіринальського палацу та повідомити про свої рішення”, – сказав Драгі.
Після цього він вирушив на зустріч із президентом Серджіо Маттареллою, яка тривала близько пів години.
В офісі глави держави заявили, що Маттарелла взяв до відома рішення Драгі. Уряд залишається при владі для вирішення поточних питань. Минулого тижня президент Італії відмовився приймати відставку Драгі.
Драгі ще повернеться до Палати депутатів о 12:00. Насправді він уже офіційно подав прохання про відставку до Ради міністрів минулого тижня, тож подавати ще одну заяву немає потреби.
Його відставка майже напевно відкриє шлях до дострокових виборів у жовтні.
Як повідомлялося, 20 липня сенат Італії підтримав резолюцію лише 95 голосами з 321. Це найнижчий результат, якого уряд досяг у цьому законодавчому органі.
“На практиці національна єдність розвалюється. Суть у тому, що більше немає можливості продовжувати законодавчу владу, вона закінчується тією формулою політично “нейтрального” уряду, який створив глава держави”, – пише видання.
Раніше Драгі вже спробував піти зі своєї посади, однак президент Італії Серджо Матарелла не прийняв відставку, натомість попросив голову уряду з’ясувати в парламенті, чи може його уряд розраховувати на підтримку.
Праві партії – “Вперед, Італіє”, “Рух 5 зірок” та “Ліга” – взагалі відмовилися голосувати за резолюцію та бойкотували її розгляд у парламенті. Це означало, що може не зібратися достатньо голосів для оголошення кворуму в Сенаті, коли його рішення мають законну силу.
Праві партії виступають за розпуск уряду й проведення дострокових виборів, де розраховують покращити свій результат.
Нагадаємо, Драгі став головним адвокатом України в уряді, та й загалом у Італії. Він зіграв ключову роль у наданні нам статусу кандидата у ЄС та продовжував підтримувати Київ попри російське лобі та інформаційні атаки.
Драгі не є типовим італійським політиком. Він не очолює жодної партії, не вигравав вибори – і саме цим є цінним на посаді прем’єра. Маріо Драгі у минулому – голова Банку Італії; потім, у 2011-2019 роках, голова Європейського центробанку. Не є членом політичних партій, принаймні публічно.
Але у січні 2021 року його запросили стати прем’єр-міністром. Тоді у Італії розгорілася чергова політична та управлінська криза; виявилося, що чинні політики не можуть ефективно керувати італійською економікою, і виникла ідея про призначення технократичного прем’єра, яким Драгі і став.
То чого ж зараз він йде?
У своїй промові перед урядом він заявив, що з перших днів свого управління був готовий працювати з тим урядом та тією коаліцією, яка підтримувала би чіткий план дій – але, на жаль, таких в Італії більше не існує.
Винуватець такого розвалу більшості відомий, щодо цього в Італії немає дискусій. Це, після декількох спроб, вдалося зробити Джузеппе Конте – лідеру лівих популістів з партії “Рух 5 Зірок” та попереднику Драгі на посаді прем’єра, який критикував дії уряду, зривав голосування за його проєкти тощо, очолюючи при цьому коаліційну партію.
Конте, керуючи партією, що становить основу парламентської більшості, не втрачав найменшої нагоди критикувати дії Драгі.
З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну його та урядова політика розійшлися ще більше. Конте вчепився за декрет про надання зброї Україні – він не хотів, щоби депутати з “5 зірок” за нього голосувати. Хоча зрештою все ж дав на це згоду.