У ЗМІ потрапили аудіозаписи, на яких начебто олігарх Віктор Медведчук домовляється із кремлівськими агентами про різні незаконні схеми. Зокрема, постачання електроенергії до окупованого Криму.

У лютому 2021 року виповнилось 7 років, як російські окупанти вдерлися на територію Криму. З часом у нас з’являється все більше розуміння, як поводилась тодішня українська влада під час окупації півострова.

Українські можновладці особливо не горювали через втрату величезного шматка української землі. Навпаки, дехто вирішив на цьому звично для себе заробити.

Кримінальна схема

Схема працювала просто: вугілля з шахт окупованого Донбасу під виглядом південноафриканського або австралійського чорного палива за завищеною ціною завозили на українські ТЕЦ. Це дозволило структурам, пов’язаним з Медведчуком, заробляти сотні мільйонів гривень надприбутку.

Зокрема, як з’ясувала “Українська правда”, угоду з боку фірми-посередника, яка завозила це вугілля, підписав Микита Поз. Саме він є власником іншої фірми, на яку в Криму оформили землю, де побудована вілла Медведчука.

В іншій фірмі Микити Поза, тривалий час був офіційно працевлаштований Тарас Козак – права рука Медведчука і номінальний власник його медіахолдингу.

Очевидно, що саме з поставок вугілля з окупованого Донбасу у 2015 році кум Путіна почав отримувати перші великі гроші, за які потім скуповував і утримував свої телеканали. Без дозволу і без участі тодішньої української влади, цю оборудку йому провернути було б просто неможливо. Що, власне, і підтверджують співрозмовники на аудіозаписі.

Електроенергія в Крим

Співрозмовники обговорюють іншу надприбуткову схему – постачання української електроенергії в окупований Крим, яке начебто особисто узгоджено з Володимиром Путіним та Петром Порошенком.

У 2015 році громадські активісти, серед яких було чимало кримських татар, блокували півострів, щоб не дати росіянам там легко встановити окупаційний режим. Тоді у Херсонській області навіть підірвали кілька електроопор, щоб знеструмити окупований півострів.

Угода про постачання електроенергії

Українська влада, в особі наближеного до Порошенка міністра енергетики Володимира Демчишина, легко та невимушено погодила з росіянами постачання електроенергії до окупованого Криму. В угоді Крим значився, як “федеральний округ Російської Федерації”.

Сам міністр Демчишин тоді спростовував таке формулювання в документах. Однак визнав, що йому дали згори вказівку постачати електрику на півострів і він це робитиме. Співрозмовники на скандальному аудіо продовжують обговорювати деталі цієї схеми. Для того, щоб вона остаточно запрацювала, куму Путіна доводиться вкотре дзвонити українському президенту.