Із 8 до 14 вересня поблизу кордонів північних областей України заплановано спільні навчання армій РФ, Білорусі та інших країн Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Представник Генштабу ЗСУ наголосив, що аналогічні зимові навчання стали так званим прологом до вторгнення армії РФ в Україну в лютому 2022-го.

Зазначимо, нинішні військові навчання авіації в Білорусі стали ще ближчими до кордонів України. Білоруські винищувачі тренуються в прикордонних районах Брестської області.

Так, 8-14 вересня на навчаннях вперше відпрацьовуватимуть “звільнення тимчасово окупованих територій, проведення контрнаступу та вихід на державний кордон”. Однак під “окупованими територіями” можуть матися на увазі українські землі, повідомив на брифінгу заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Олексій Громов.

“Не виключається, що під так званою втраченою територією маються на увазі прикордонні райони Волинської, Рівненської та Житомирської областей”, – сказав він.

Військовий додав, що такі плани відповідають загальній концепції так званої Союзної держави РФ та Білорусі на українському напрямку.

Водночас ризик наступу ворога з території Білорусі або вторгнення її військ залишається низьким, зазначив Громов.

Представники російської приватної військової компанії “Вагнер” готують до диверсій на території України співробітників білоруського охоронного підприємства “ГардСервіс”. Останнє пов’язане з адміністрацією самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.

До тренувального табору найманці привезли українську форму, тоді як сам білоруський лідер продовжує запевняти, що його країна з Україною воювати не стане. Про це повідомляє Telegram-канал “Можем объяснить”.

За словами його співрозмовника, знайомого із ситуацією у таборі, “вагнерівці” тренують білоруських бійців уже місяць, із початку серпня. За його словами, загін диверсантів готується зі співробітників ПОП “ГардСервіс”, нещодавно на територію бази завезли форму ЗСУ – піксельний хакі.

“Українські військові ще наприкінці липня повідомляли, що жителів Білорусі агітують до підписання контрактів із російськими ПВК за активної участі місцевих військкоматів. Борт, пов’язаний із куратором “Вагнера” Євгеном Пригожиним, приземлявся в Мінську 14 серпня”, – йдеться у пості.

Згаданий же “ГардСервіс” з’явився в Білорусі в червні 2020-го, незадовго до президентських виборів і протестів. Його співробітникам указом Лукашенка дозволили застосовувати вогнепальну зброю. Інших подібних ПОП у республіці немає, оскільки там охорона – виняткова прерогатива МВС.

Журналісти-розслідувачі з’ясували, що “ГардСервіс” пов’язаний із Управлінням справами президента, хоча зареєстрований на номіналів. Його функції близькі до “Вагнера”: охорона вантажів та об’єктів у країнах третього світу, де Білорусь веде розробку родовищ, наприклад, у Зімбабве й Судані. Його тренувальна база розташована у Мінську – на території колишнього динамівського “Центру спортивної підготовки”.

“За участь у російській “спецоперації” обіцяють потрійну зарплату, по 10 тисяч білоруських рублів. Тих, хто відмовився повоювати за такі гроші, практично немає. Із 500 ПОПівців інструктори “Вагнера” відсіяли після співбесід близько пів сотні бійців”, – розповів співрозмовник видання.

Зазначається, що “вагнерівці” проводять заняття з інженерної та вогнепальної підготовки, тактичної медицини. Їм роздали ручні протитанкові, автоматичні гранатомети на верстаті та кулемети Калашникова. На територію України ПОПівців нібито планують закидати у складі диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ).