Під час візиту в США Володимир Зеленський передав список громадян України, яких незаконно утримують в окупованих Криму та Донбасі, а також на території Російської Федерації.

Глава МЗС Дмитро Кулеба в інтерв’ю виданню “РБК-Україна” повідомив, для чого це зроблено.

“Росія все нахабніше підриває сучасну архітектуру глобальної безпеки, створює реальні загрози демократичному розвитку цивілізованого світу і гарантуванню основоположних прав людини. У Москві грубо ігнорують виконання норм міжнародного гуманітарного права та своїх обов’язків як держави-окупанта.

Між Україною та США є абсолютне розуміння необхідності подальшої спільної роботи, щоб притягнути Росію до відповідальності за системні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях нашої держави, домагатися звільнення політичних в’язнів і заручників, які утримуються на цих територіях або в Росії.

Ми домовилися консолідувати наші зусилля, і всіляко вітатимемо допомогу США щодо звільнення незаконно утримуваних Росією українців”, – повідомив міністр.

Відзначимо, що декілька годин тому у Сімферополі біля будівлі ФСБ заарештовані 40 кримських татар, що вийшли з-за викрадення окупантами своїх співвітчизників.

Кримські татари влаштували мітинг в Сімферополі біля будівлі, яке після окупації було зайнято ФСБ РФ. У протесті брали участь рідні і близькі п’ятьох чоловіків, яких днем ​​раніше російські силовики схопили і відвезли в невідомому напрямку. Росіяни відразу ж кинулися придушувати протест силою. До місця подій були в терміновому порядку перекинуто поліцейські автобуси для арешту учасників мітингу.

За останніми даними, були затримані близько 40 осіб. “Серед них як чоловіки, так і жінки. Також були затримані 2 цивільних журналісти”, – повідомив ресурс.

Вони уточнили, що в автобусі виявилися співробітники опозиційного ресурсу “Грані.ру” Айдер Кадиров і Нурі Абдурашітов.

Як повідомлялося, 3 і 4 вересня в окупованому Криму після обшуків відвезли у невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Нарімана Джеляля, Азіза Ахтемова, Асана Ахтемова і Шевкета Усеінова.

Родичі та адвокати роблять спроби знайти зниклих, але досі місцезнаходження жодного із затриманих не відомо.

Голова Меджлісу Рефат Чубаров раніше повідомляв, що Джеляль знаходиться в “Управлінні ФСБ Росії по Республіці Крим та м.Севастополь”.

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв’язку з черговими незаконними обшуками і затриманнями у тимчасово окупованому Криму.

У зовнішньополітичному відомстві наголосили, що за наявною інформацією, вранці 3 вересня був затриманий Ельдар Одаманов, вночі 4 вересня – Азіз Ахтемов, Асан Ахметов та Шевкет Усеїнов. Вранці 4 вересня після обшуків був затриманий заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.

“Розглядаємо цей каральний рейд проти керівників Меджлісу як покарання за участь в установчому саміті Кримської платформи 23 серпня, а також чергові репресії Російської Федерації, спрямовані на залякування представників кримськотатарського народу та витіснення його з тимчасово окупованого півострова”, – заявили в МЗС.

У зверненні наголошується, що Російська Федерація як держава-окупант відповідно до норм міжнародного права зобов’язана негайно припинити політичні репресії проти місцевого населення тимчасово окупованого нею Кримського півострова. РФ також мусить виконати у повній мірі положення резолюцій ГА ООН 68/262 від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» та «Ситуація з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)» 2016-2020 рр. та Наказу Міжнародного суду ООН щодо застосування запобіжних заходів у рамках позову України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

“Вимагаємо від Росії негайно звільнити затриманих п’ятьох осіб, а також усіх незаконно утримуваних нею громадян України. Закликаємо міжнародну спільноту рішуче засудити такі протиправні дії держави-окупанта, посилити тиск на РФ задля припинення нею грубих порушень прав людини на території тимчасово окупованої нею Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, продовжити активний захист прав та свобод мешканців Кримського півострова, зокрема у межах Кримської платформи”, – заявили в МЗС.

Президент Володимир Зеленський розцінює чергові обшуки і затримання в окупованому Криму як реакцію РФ на початок роботи Кримської платформи і вимагає звільнити затриманих.