В Україні тарифи на газ із лютого зменшаться приблизно на 30% до 6,99 грн. Але таке нововведення буде тривати тільки до кінця опалювального сезону.
Про це в ефірі телеканалу “Україна 24” заявив міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов. Ефір транслювався на сторінці каналу в Youtube.
“Це урядове доручення. Чому саме на час карантинних обмежень? Кабмін залишається прихильником відкритого ринку газу, ми вважаємо, що це просто тимчасовий період. Він дасть можливість також, як ми підтримали підприємців, медиків, креативну індустрію, підтримати громадян”, – сказав міністр.
Як пояснив Немчінов, 6,99 грн – найнижча ціна на ринку. Саме її і вибрали. До того ж політик заявив, що ті, хто користується річним тарифом “Нафтогазу” (з нового року до нього перестали під’єднувати нових споживачів), можуть платити навіть менше.
“Це об’єктивно найнижча ціна на ринку. Ми комунікували, що “Нафтогаз” може поставляти газ за ціною менш ніж 5 грн під час підписання річного контракту. Основна проблема, що підприємства афільовані з одним із олігархів, підняли ціни майже вдвічі”, – сказав Олег Немчінов.
У той же час, повідомлення в.о. міністра енергетики України про регульовану ціну на газ для населення може бути гарною новиною для деяких споживачів, які можуть бути налякані останнім підвищенням цін на газ, але одночасно є і серйозною перешкодою для ринку в цілому, відкриває двері для корупції і спотворень.
Про це у своїй статті для агентства ICIS написав британський журналіст Аура Сабадус.
“Як в.о. міністра енергетики та самопроголошений реформатор, Юрій Вітренко добре розуміє негативний вплив субсидій, а також потенційний збиток, який такий захід може завдати насилу завойованої репутації України як надійного ринку.
Саме з цієї причини він і міністерство енергетики повинні відмовитися від своїх планів регулювання тарифів на газ. І працювати над впровадженням заходів, спрямованих на тих, хто дійсно потребує підтримки”, – написав енергоексперт і британський журналіст Аура Сабадус.
У статті наголошується, що заходи щодо захисту вразливих споживачів можуть включати розподіл зимових паливних надбавок, як це використовується в інших європейських країнах.
У той час, ручне регулювання тарифів для домашніх господарств всього через 6 місяців після запуску нового ринку газу призведе до спотворення ринку, відкриє двері для корупції, направить негативні сигнали інвесторам і посприяє інтересам українських олігархів, які можуть отримати вигоду з таких схем.
Нагадаємо, т.в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко запропонував впровадити регулювання ціни на газ для побутових споживачів.
Для цього продавати газ постачальникам планують зобов’язати компанію “Укргазвидобування”, про що Кабінет міністрів вже підготував проєкт постанови.
У той час, енергетичні експерти вважають підготовлюване рішення уряду популістським, а в ЗМІ повідомляється, що рішення повернути ПСО хоч і допоможе владі короткочасно підзаробити трохи виборчих балів, але в той же час посилить кризу у сфері газопостачання, призведе до відходу з ринку газу нових учасників і зіпсує й без цього не безхмарні стосунки України з МВФ і Євросоюзом.
Як відомо, вчора президент України Володимир Зеленський зібрав на енергетичну нараду Кабінет Міністрів, представників НКРЕКП, очільника НАК «Нафтогаз України» та фахівців у галузі економіки, електро- та газової енергетики, щоб вирішити питання із зависокими цінами на газ для українців.
«Ринкові ціни на сьогодні завеликі, особливо якщо зважати на пандемію. Ми як держава повинні стояти на захисті своїх громадян, а це означає – в економічному плані теж», – наголосив Володимир Зеленський.
На нараді після тривалого обговорення було ухвалене рішення про зменшення ціни на газ нижче ринкової. Це означає зниження в платіжках людей на понад 30%.