Спікер парламенту Дмитро Разумков розповів коли будуть розглядати президентський законопроект про референдум.
Про це він заявив в ефірі телеканалу “Україна 24”.
“Є багато питань, які, можливо, треба було б розглядати на всеукраїнському референдумі. Я сподіваюсь, що ми зможемо найближчим часом у другому читанні ухвалити цей законопроєкт, спрямувати на підпис президенту – і щоб нарешті він став законом”, — сказав він.
За словами Разумкова, цього закону гостро не вистачає Україні.
“Його дійсно не вистачає. Це не той механізм, який можна застосовувати щодня. Але ми повинні його мати”, — сказав він.
Відзначимо, як повідомляє видання “Українська правда”, представник президента у парламенті Руслан Стефанчук, представляючи президентський проект закону “Про народовладдя через всеукраїнський референдум”, сказав, що в ньому відмовилися від консультативних референдумів і передбачили обов’язковість положень результатів референдуму для Верховної Ради та президента.
Президент передбачає 4 основних складових предмету, що може бути винесено на референдум: внесення змін до Конституції, зокрема щодо виборів і референдуму; питання загальнодержавного значення; питання зміни території України; питання втрати чинності законів чи їхніх положень.
Також робоча група передбачила “4 запобіжники” щодо махінацій у питаннях зміни території України: не можна винести на референдум питання, які суперечать Конституції та нормам міжнародного права; питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету чи територіальної цілісності України, створення загроз національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі.
Також не можна винести на референдум питання податків, бюджету та амністії; питання, які віднесені до компетенції органів правопорядку (призначення винних, винесення вироків).
Передбачено етапи проведення референдуму:
– збори громадян – не менше 300 виборців, які мають сформулювати питання на референдум і сформувати ініціативну групу з 60 осіб;
– збір 3 млн підписів у двох третинах адміністративно-територіальних одиниць у паперовій та електронній формі;
– президент зобов’язаний видати указ про проведення референдуму в останню неділю 60-денного строку з дня видання цього указу.
Референдний процес може бути призупинено у разі початку конституційного провадження щодо конституційності питання Конституційним Судом.
Стефанчук зазначив, що законопроєкт було виставлено на обговорення, міжнародні організації надали схвальний відгук, також його направили на висновок до Венеційської комісії.