Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) загрожує криза і руйнування через небажання Росії та Білорусі схвалити головування Естонії у 2024 році.

Про це заявив глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто, його цитує фінський телерадіомовник Yle.

Головування в ОБСЄ відбувається на ротаційній основі. Згідно з правилами, нового голову затверджують усі 57 держав-членів.

Однак Росія і Білорусь не схвалили кандидатуру Естонії на посаду голови наступного року, а Естонія не готова відмовитися від свого головування.

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто побоюється, що ОБСЄ може розпастися до того, як Фінляндія обійме посаду голови у 2025 році. За його словами, ситуація серйозна.

“Якщо у 2024 році не буде голови і не буде консенсусу з цього приводу, то наступний рік стане роком руйнування ОБСЄ як організації”, – зазначив Хаавісто.

Організація з безпеки й співробітництва в Європі на сьогодні є єдиною європейською безпековою організацією, що об’єднує Росію, США та Україну. Її головне завдання – запобіганням конфліктам, моніторинг миру і спостереженням за виборами.

У квітні 2023 року Росія вирішила призупинити сплату внесків до Парламентської асамблеї ОБСЄ за 2023 рік і перезарахувати за цей рік внесок, який РФ сплатила у 2022 році.

У травні стало відомо, що в ОБСЄ шукають способи зберегти функціонування організації через позицію Росії, яка відмовилась від співпраці, але може ветувати будь-яке рішення.

Постійний представник США при ОБСЄ Майкл Карпентер під час засідання Постійної ради організації, що заяви російської пропаганди про нібито “знищення” великої кількості комплексів ППО Patriot не змінює те, що наша держава “стає сильнішою з кожним днем”. Про це повідомляє Укрінформ.

“Кремль, певно, відчуває, що ситуація змінюється, оскільки він ще більш абсурдно бреше власному населенню. Якщо вірити російським державним ЗМІ, то можна подумати, що російські ракети знищили кілька десятків комплексів Patriot в Україні. Але брехня не змінює реальність на місцях, навіть якщо вона заважає декому її бачити. А реальність така, що Україна стає сильнішою з кожним днем”, – зазначив Карпентер.

За його словами українська протиповітряна оборона доволі успішно протистоїть російським ракетним атакам і атакам безпілотників.

“І ми сповнені рішучості допомогти Україні ще більше покращити якість її протиповітряної і протиракетної оборони, в тому числі працюючи з нашими союзниками і партнерами над підготовкою українських пілотів на літаках F-16”, – наголосив американський посол.

Він додав, що російські атаки на українські міста не призведуть до, як сподівається Кремль, зменшення міжнародної рішучості підтримувати Україну, а натомість “лише посилюють нашу рішучість допомогти Україні перемогти і притягнути до відповідальності кожного, хто винен у цих жахливих діях”.

Додамо, Лідери Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) засудили ракетні атаки Росії по території України, зокрема вчорашній удар по медзакладу у Дніпрі вони назвали – “особливо кричущим актом”.

“Ми засуджуємо російські ракетні обстріли України, які посилилися в останні тижні. Такі ракетні атаки є серйозними порушеннями прав людини, суперечать міжнародному гуманітарному праву і не приносять нічого, окрім смертей і руйнувань, у тому числі серед цивільного населення”, – йдеться у заяві ОБСЄ.

А також зазначається, що вчорашній ракетний удар РФ по медичному закладу у Дніпрі є “особливо кричущим актом”.

Лідери ОБСЄ у своїй заяві рішуче засудили “це безглузде насильство, вчинене проти цивільного населення”, яке продовжує платити жахливу ціну у цій війні.

“Ми знову закликаємо Російську Федерацію негайно припинити атаки, припинити порушувати міжнародне право і дотримуватися принципів і зобов’язань ОБСЄ. Ми продовжуємо підтримувати Україну і її народ”, – наголосили у своїй заяві лідери ОБСЄ.