Президент України Володимир Зеленський хоче, щоб директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артема Ситника зняли з посади. Про це колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка заявив “Радіо Свобода” в інтерв’ю, опублікованому 15 травня.
“Ті законопроєкти, які зараз Зеленський ініціює через уряд, через депутатів своєї фракції у парламенті, вони створюють тиск на Ситника. І вони в будь-який зручний момент для Зеленського можуть бути ухвалені. І таким чином повноваження Ситника просто будуть припинені… Зеленський хоче зняти Ситника. Я впевнений у цьому. Я це знаю”, – сказав ексгенпрокурор.
Він зазначив, що причина – “тому що Ситнику не можна подзвонити і сказати: “Артеме Сергійовичу, я хочу, щоб завтра посадили [п’ятого президента України Петра] Порошенка, умовно кажучи”.
Рябошапка висловив упевненість, що так президент чинить із нинішньою генпрокуроркою Іриною Венедіктовою, тобто в країні є “телефонне право”.
“Мені не міг давати вказівки. Ми певні питання обговорювали, тому що він президент. Його запитували по певних резонансних кримінальних провадженнях. І я давав йому роз’яснення в межах того, що дозволяє законодавство по цих кримінальних провадженнях. По Порошенку, наприклад, та ж сама ситуація. Я пояснював, що відбувається. […] Говорити, що ти маєш завтра посадити [бізнесмена зі списку санкцій Вадима] Альперіна, умовно кажучи (нехай там Альперін не ображається на мене за цю фразу), то такого не було”, – пояснив колишній генпрокурор.
Нагадаємо, раніше Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній раді нову версію законопроєкту щодо звільнення чинного директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника.
Про це повідомили у Центрі протидії корупції.
Згідно з даними сайту ВР, уряд 15 березня відкликав попередню версію проєкту та подав нову.
За інформацією ЦПК, нова версія вже прямо передбачає політичне звільнення Ситника. А норми для обрання нового очільника органу, передбачені у законопроєкті, створюють підґрунтя для обрання «ручного» керівника НАБУ.
«Уряд та депутати Зеленського вчергове атакують НАБУ, що підриває незалежність органу та співпрацю з міжнародними партнерами… Ні звільнення директора НАБУ, ні ручна процедура конкурсу в НАБУ за жодних обставин не будуть прийняті міжнародними партнерами», – розповів голова правління ЦПК Віталій Шабунін.
Згідно з законопроєктом, повноваження Ситника припиняються нібито на виконання рішення Конституційного суду.
У ЦПК пояснюють, що звільнення законом практично прирівнює цю посаду до будь-якої політичної посади в країні і означатиме, що будь-якого наступного директора можна буде так само звільнити парламентською більшістю.