Радник керівника Офісу Президента України Володимира Зеленського Михайло Подоляк заявив, що антиолігархія – це саме те, що дозволило ідеально «підсвітити» реальні думки великих і малих політиків. Включаючи, зрозуміло, і нинішнього спікера парламенту. Про це він розповів на своїй сторіці у Facebook.
«Тому що це ж зовсім не про конкретні «багаті» прізвища та способи складання «реєстрів олігархів», – додав Подоляк.
Він підкреслив, що у нас дуже люблять прості рішення і тому всерйоз вважають, що перший антиолігархічний закон – це “чистий зашморг для 5-8 заможних сімей, і не більше того”.
“Але… ні. Антиолігархія – це також і не про виборні технології, електоральні мобілізації, нові політичні союзи, пошуки ударних пропагандистських гасел, круті pr-програми та інше поверхневе. Ні звичайно…”, – зазначив Подоляк.
Також він пояснив: “… Антиолігархія – це всього лише про … зовсім інший тип держави. Той самий тип держави, де є нормальні правила, де реально і ефективно працюють інститути, де можна і потрібно розраховувати на певну справедливість … Дуже навіть добре розумію, чому зараз в цілому ряді медіа і в цілому ряді традиційних (читай – старомодних, вчорашніх) політичних партій панує настільки казкова медійна істерика. Шалена, прямолінійна, бездоганно хайповая і емоційна …”
У повідомленні зазначається, що зараз ми маємо ідеальну чорно-білу історію про боротьбу звично-корупційного і нового. Історія про передбачуваний опір.
“Славнозвісні олігархи і під/олігархи (прізвища зрозумілі) категорично не хочуть виходити з тіні на світло і повертатися до реальних конкурентних умов ведення галузевих бізнесів. Точніше, вони хочуть мати відмінні неконкурентні переваги на нашому внутрішньому ринку за рахунок періодичної і не дуже витратною (у відносному вимірі) скупки частини держави. Але при цьому бути … рукопожатними на зовнішніх ринках. Коротше, і рибку з’їсти (монопольно контролювати цілі галузі і масштабні пропагандистські інструменти) і на коника / горбунка вдало і безболісно сісти (їздити по світу без антіолігарзіческіх наручників). Відмінне, звичайно, бажання. Але за чий рахунок?”, – йдеться у повідомленні.
Подоляк пояснив, що традиційне порочне коло України до сих пір існує, на жаль. І воно надзвичайно просте. Той чи інший олігарх, який знімає дуже смачний навар з тієї чи іншої галузі, частину навару вкладає в ситуативну політичну партію (партій реальних у нас практично ніколи не було, але були яскраві проекти під вибори).
“Партія-фікція на чергових виборах отримує свої 10-15 (іноді 5,1) відсотків електорального пирога і формує просто нестерпно «важливу» фракцію, яка претендує на обов’язкову квоту в уряді або в регуляторних органах. Отримує (за змовою мотлоху) цю квоту і тут же ставить на ключові адміністративні посади … операційних менеджерів олігарха. Або афілійованих з ним суб’єктів. З збоченими моральними імперативами. Щоб вони формували вигідні неконкурентні правила для замовника. Все того ж олігарха … І? Хіба не очевидно, що це завжди була абсолютно тупикова стратегія, яка геть «вбивала» перспективи країни? І хіба не очевидно, що Систему цю треба жорстко і навіть жорстоко прямо зараз ламати?” – резюмував Михайло Подоляк.
Нагадаємо, нещодавно секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов прокоментував ухвалення закону про олігархів.
Він заявив, що точка вибору пройдена, і наша держава має раз і назавжди позбутися кланово-олігархічної системи. Ухвалення закону про олігархів – це питання становлення України як держави, вважає секретар РНБО.
На його думку, 23 вересня – найважливіший день у новітній історії України.
“Ми могли знову йти старою дорогою з ефектом колії, яка всім набридла і вела до майбутнього без майбутнього, або обрати важку і до цього ніким ще не пройдену дорогу змін і очищення”, – заявив Данілов на своїй сторінці у Facebook.
“За 30 років нашу країну часто вели хибними шляхами, заводячи в глухі кути або намагаючись направити нас по старому “московському тракту”, який усіяний кістками українців. Парламент голосував за хибні закони, а експрезиденти приймали помилкові, інколи згубні, рішення”, – наголосив чиновник.
“Точка вибору пройдена. Україна раз і назавжди має позбутися кланово-олігархічної системи. Це питання становлення нашої країни як держави і нашого майбутнього. Або лишатиметься ситуація, коли десяток осіб концентрують у своїх руках 90% національного багатства, або ми спробуємо побудувати державу рівних можливостей і рівного доступу”, – сказав секретар РНБО.