Сьогодні стало відомо, що наш посол Пристайко, за дорученням Уряду, вчора в Лондоні підписав оборонну Угоду з ВБ на суму в 1.7 млрд фунтів — і це дійсно історична Угода, про яку домовились Зеленський і Джонсон.

Деталями на своїй сторінці у фейсбук поділився блогер Євгеній Прокопишин

“Угода передбачає пільговий кредит (менше 2%) у розмірі 1.7 млрд фунтів (2.3 млрд дол або 60 млрд грн) на будівництво 8 британських ракетних катерів (по системі 4+4, тобто половину збудують в Україні), придбання у ВБ 2 тральщиків (б/в) та будівництво в Україні 2 військово-морських баз (для цих 10 суден та для турецьких корветів і тих суден, що у нас уже є).

Це звісно не 6-8 річкових катерів зроблених на «Кузні» (Порошенка) з корупційною складовою, але також підсилення флоту… А якщо серйозно, то це величезний крок вперед для нашої армії і в цілому безпеки країни. Зараз в Україні флоту де-факто не існує, той десяток розвалин і десяток річкових катерів здатні захистити лише від білоруського флоту, і можливо, ще від молдовського та грузинського, але аж ніяк не від російського… А от 4 корвети, 8 ракетних катерів та 2 тральщики (ще йдуть переговори про 2 малі підводні човни), які будуть ще підсилені БПКРК «Нептун» та БПЛА «Байрактар» — от це уже достатньо потужний флот, який, за хорошої виучки та правильної тактики, може створити для РФ дуже серйозні проблеми, що робить сам факт нападу РФ на нас малоймовірним (система стримування)”.

Для України досягнуті домовленості означають, що завдяки Великій Британії наша країна покриває першочергові потреби ВМС, які мають бути готовими до стримування агресії Росії з боку Чорного та Азовського морів.

Нагадаємо, що домовленостей щодо розвитку та зміцнення Військово-морських сил України було досягнуто рік тому. Під час торішнього візиту Зеленського до Сполученого Королівства було підписано меморандум про посилення співпраці між Україною та Великобританією у військовій та військово-технічній сферах. Меморандум передбачав залучення фінансування Британського експортно-кредитного агентства (UKEF) у розмірі 1,25 млрд. фунтів стерлінгів. А цього літа в Одесі було підписано меморандум про проекти морського партнерства між консорціумом промисловості Великобританії та ВМС України.

Підписана у Лондоні угода деталізує фінансову сторону домовленостей України та Великобританії.

А відбувається це на фоні того, що все більш ми потребуємо активної допомоги західних партнерів, так нещодавно держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що США непокоять незвичні пересування на кордоні з Україною.

“Нас дуже непокоять певні незвичні пересування сил, які ми спостерігаємо на кордоні з Україною”, – заявив держсекретар.

Блінкен уточнив, що Вашингтон “не знає, якими є наміри Росії”, проте зробив припущення, як діятиме Росія з огляду на агресивні дії Кремля у минулі роки.

“Відомі випадки, коли Росія нагромаджує сили на кордонах з Україною, заявляє про якусь провокацію з боку України і потім проводить вторгнення”, – відповів держсекретар, пише Голос Америки.

В агентстві зазначили, що у колах американських і європейських дипломатів серйозно схвильовані нинішніми переміщеннями російських військ в бік кордону України.

Заявили про занепокоєння діями Росії і в ЄС. Європейський Союз непокоїть військова діяльність Росії поблизу кордону з Україною, заявив речник ЄС з питань зовнішньої політики Пітер Стано пресі у п’ятницю.

“Ми продовжуємо спостерігати за ситуацією і отримана нами інформація викликає певне занепокоєння”, – сказав Стано.