Впливове німецьке видання Süddeutsche Zeitung повідомляє, що Білий Дім попередив своїх європейських союзників і насамперед – уряд Німеччини – про те, що можлива нова ескалація конфлікту між Росією та Україною. На цьому фоні США пропонують призупинити сертифікацію проекту Північний потік-2, розраховуючи, що цей захід може зупинити Кремль у його агресивних намірах як на військовому, так і на енергетичному напрямку. І завадить створити ситуацію “ідеального шторму” для дестабілізації української державності, вказує політичний оглядач Віталій Портніков, передає Обозреватель.

Білий Дім проводить консультації не лише з урядом Федерального канцлера Ангели Меркель, яка незабаром залишить свою посаду, а й з тими політичними силами, які намагаються сформувати новий уряд Німеччини на чолі з соціал-демократичним канцлером Олафом Шольцем.

І тут, треба сказати, можливості для таких консультацій навіть більші, ніж можливості розмови з партіями, які становили досі правлячу коаліцію в Німеччині. Адже і християнські демократи Ангели Меркель. І соціал-демократи Олафа Шольца є прихильниками продовження проекту Північний потік-2 та активно сприяли закінченню його будівництва. А ось у новій правлячій коаліції – ситуація зовсім інша.

Тут за те, щоб Північний потік-2 продовжив своє існування і почав працювати – виступають насамперед соціал-демократи. А ось у їхніх можливих коаліційних партнерів – зовсім інше уявлення про те, як варто ставитись до цього проекту. Портніков зазначає, що вони здебільшого виступають проти запуску Путінської труби.

Тепер, коли будівництво завершено і залишилися процедури – переконати коаліційних партнерів не так просто. Північний потік-2 стає однією з конфліктних тем на коаліційних переговорах. А тут ще й США, які, зрозуміло, доводять свою думку всім майбутнім учасникам німецького уряду.

А тут ще й виявляється, що Росії не так просто шантажувати Європу підвищенням цін на газ і панікою на спотовому ринку, як на це сподівався президент РФ Володимир Путін, який донедавна стверджував, що збільшення постачання газу до Європи можливе лише в тому випадку, якщо почне працювати Північний потік-2

Тим часом газові сховища, які Газпром залишав напівпорожніми, вже заповнюються. Газ уже не так дорого коштує, як коштував донедавна. А чому? А тому, що в Москві зрозуміли, що Північний потік-2 не буде сертифікований до весни і не хочуть на цьому тлі втрачати прибуток. Відклали свою спецоперацію зі знищення української ГТС, можливо, наступного сезону.

І у зв’язку з цим хочеться побажати США успіху в переконанні своїх європейських союзників у тому, що призупинення сертифікації проекту Північний потік-2 та розуміння того, що це не економічний проект, а нахабна енергетична зброя кремлівської компанії, що це справді буде результативним.

Складається враження, що у Білому Домі просто недооцінили агресивні наміри російського президента Путіна та його готовність використовувати Газпром як ще одну російську танкову армію. Тільки значно ефективнішою, ніж справжні танкові армії, які раз у раз з’являються на кордоні Росії з Україною.

І ось зараз, коли є точне розуміння щодо агресивної природи та кремлівських намірів у кремлівських енергетичних проектах у Європі – з’являється бажання хоча б на останній фазі зупинити реалізацію цих проектів – і таким чином запобігти новій війні в Європі, фанатиком та прихильником якої є і сам Володимир. Путін, і російська політична еліта, що оточує старіючого кремлівського мешканця.

Але чи це вийде у США – велике питання. Відповідь на нього ми побачимо вже найближчими місяцями.

Схожої думки дотримується і Очільник українського МЗС Дмитро Кулеба. Він зазначає, що Росія продовжує шантажувати та використовувати газ як зброю в міжнародних відносинах, щоб підірвати єдність у Європі, а також обмежує експорт, щоб іще більше підвищити ціни на газ, створити енергетичну кризу та виправдати запуск “Північного потоку-2”, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

“Хочу звернути особливу увагу на енергетичну безпеку, яка зараз стоїть на кону в Центральній Європі. Росія продовжує шантажувати та використовувати газ як зброю в міжнародних відносинах. Мета – підірвати єдність у Європі”, – сказав Кулеба на форумі Re:Open Zakarpattia у п’ятницю.

Він наголосив, що це очевидно, що Україна може зробити ефективний внесок у створення більш конкурентного газового ринку в Центральній Європі, тим самим зміцнивши свою енергетичну безпеку.