Увечері 25 жовтня соціологічна служба “Рейтинг” і студія Савіка Шустера презентували свої результати екзит-полів щодо місцевих виборів в основних містах України і опитуванням від президента Володимира Зеленського. Вже точно можна сказати, що казка партії “Слуги народу” офіційно закінчилася. Які ще висновки можна зробити за результатами першого туру місцевих виборів в Україні.
Тищенко та Єрмак провалили вибори в Києві
Результати екзит-полу по Києву були оприлюднені одними з перших і злегка шокували. Зрозуміло, що ніхто не вірив в шанси Сергія Притули або Ірини Верещук нав’язати боротьбу градоначальнику столиці Віталію Кличку, але вельми ймовірний вихід у другий тур колишнього глави КМДА часів Януковича Олександра Попова підкреслює їх безпорадність у цій виборчій кампанії.
Після оголошення результатів екзит-полів той же Притула намагався демонструвати бадьорість в студії Шустера, кажучи про “хороший результат” і похибку, яка залишає йому шанси на другий тур. Приблизно в такому ж дусі висловлювалася і “зелена леді” Верещук: “Я очікую, що я вийду в другий тур. Якщо ні, то небо не впаде, будемо далі працювати”, – казала вона журналістам.
Навіть якщо і так, то жахливі результати виборів до Київради у “зелених” не змінить вже нічого. Президентська сила набрала близько 10%, поступившись не тільки “Удару” Кличка (19%), але і “Європейській солідарності” (17%). Всю глибину провалу підкреслює те, що ще на парламентських виборах 2019 року в усіх мажоритарних округах Києва перемогли висуванці від “Слуги народу”.
Це приголомшливий провал. До речі, вельми цікаво, чи будуть відповідати головою відповідальні за проведення виборів в столиці за провал. Головним “керманичем” по виборах у Києві від Банкової був “слуга народу” Микола Тищенко, якого просунув його кум і глава Офісу президента Андрій Єрмак.
Схоже, що Єрмака Зеленський “страчувати” поки не стане, але його праву руку відрубати цілком може.
Опитування Зеленського виявилося нікому не потрібне
Уже можна констатувати, що десятки мільйонів гривень, витрачені на президентське опитування Зеленського, були викинуті на вітер. Третина респондентів його взагалі проігнорували, а весь день в мережі з’являлися відео того, як люди без проблем проходили опитування по кілька разів. Та й маса інших “косяків” свідчили про те, що організовано все було просто жахливо.
За результатами екзит-полу, “за” проголосували:
– Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах? – 81%,
– Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на Донбасі? – 45%,
– Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300? – 95%,
– Чи підтримуєте ви легалізацію каннабіса в медичних цілях – для зменшення болю у тяжкохворих? – 70%,
– Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності? – 78%.
Особливо показовим вийшов результат по другому питанню. Якщо дійсно, як кажуть чутки, однією з головних цілей опитування було отримання позитивної відповіді на питання про створення вільної економічної зони на Донбасі (джерела кажуть, що про це ОП попросив олігарх Рінат Ахметов), то затія провалилася: більшість не проголосувала “за” , а значить маніпулювати цими цифрами в подальшому вже не вийде. Та й перекіс в цифрах по регіонах говорить про те, що за створення вільної зони найбільше голосували саме на сході – чим далі на захід України, тим нижче була підтримка.
Так кому це було потрібно? Якщо, як кажуть, ідея з опитуванням і правда була емоційним рішенням Зеленського, то він за це дорого заплатив. Якщо ні – то винних слід покарати.
Зростання ОПЗЖ і інших партій з проросійським ухилом стало логічним результатом провалу “Слуги народу”. В результаті в деяких містах півдня та сходу ми отримали практично монополію Росії. У Маріуполі вибори в один тур виграв діючий мер Вадим Бойченко, який формально висувався від власного блоку (його називають людиною Ріната Ахметова). Блок Бойченко перемагає і на виборах до міськради, але більшість не взяв – другі тут ОПЗЖ, трійку взагалі замикає партія блогера Анатолія Шарія. Так що тепер ми будемо спостерігати за ситуативними коаліціями проросійських сил на місцях