625715

Вчора 29 жовтня стався черговий напад на будинок мера Львова Андрія Садового — в будівлю поцілили бойовою гранатою. До того будинок міського голови Львова двічі обстрілювали з гранатомета у 2014 році.

У цій підбірці — найгучніші політичні теракти в Україні за роки назалежності.

Замах на першого президента

Під час президентської виборчої кампанії 1991 року на майбутнього голову держави Леоніда Кравчука напали у Харкові. Там на одному з ринків, на який прибула делегація, чоловік із натовпу спробував вдарити політика ножем.

Один з охоронців, майбутній начальник особистої охорони Кравчука Віктор Паливода, підставився під удар. Кравчук внаслідок замаху не постраждав, а от охоронець отримав серйозне поранення.

Охоронця врятувало від смерті лише те, що на шляху ножа була кобура пістолета. У чоловіка була 18-сантиметрова рана, але він залишився живий. Нападника, до речі, так і не знайшли.

Вбивство Євгена Щербаня

Це політичне вбивство — найгучніше в історії України. Сталось воно у 1996 році, коли Євген Щербань був одним із найбагатших людей України, головним акціонером найбільшого в Україні холдингу Індустріальний союз Донбасу і депутатом Верховної Ради.

Його вбили на злітній смузі Донецького аеропорту, коли повертався із Москви на власному літаку. У підготовці вбивства брало участь не менше десяти осіб — у ЗМІ їх назвали бандою Кушніра, а безпосередніми виконавцями були Вадим Болотських ("Москвич") і Геннадій Зангеліді ("Звір").

Крім Щербаня, загинули також його дружина, авіатехнік, і бортінженер літака, який від отриманих поранень помер у лікарні.

Це вбивство називають ще й найбільш розслідуваним з усіх політичних терактів. У підсумку Болотських був засуджений до довічного позбавлення волі, а Кушніра, який міг би пролити світло на замовників вбивства, вбили у СІЗО. Спекуляції на тему замовників замаху тривають досі, підозри падали вже на всіх впливових людей того часу.

Гранати для Вітренко

У 1999 році Наталія Вітренко була досить впливовим політиком, балотувалася у президенти і на зустрічі з виборцями у Кривому Розі у натовп полетіли дві бойові гранати РГД-5. Тоді Вітренко отримала осколкові поранення, а загалом під час замаху постраждали 44 людини.

Замах підняв рейтинг Вітренко. Крім того, його використали як чорну піар-технологію проти іншого кандидата Олександра Мороза.

Отруєння Ющенка

Справу отруєння Віктора Ющенка досі не довели до логічного завершення. Цей випадок породив цілу низку домислів, жартів, пліток, але у будь-якому разі став важливим фактором президентської кампанії 2004 року.

Діоксинове отруєння екс-президента не доведене й особливого прогресу у розслідуванні не спостерігається, однак про нього періодично згадують.

Яйце проти Януковича

Одним з найвідоміших у народі "замахом" на політика в Україні тривалий час залишалося влучання яйцем у Віктора Януковича в Івано-Франківську під час президентської кампанії 2004 року.

Сам Янукович розцінив ці дії саме так. Тобто у 2004 році під час президентської кампанії була навіть своєрідна війна замахів.

Крім того, після втечі до Росії у 2014 році Янукович розповідав, що його машину розстріляли з автоматів, але він встиг сховатися від убивць.

Поранений Кернес

28 квітня 2014 року стався замах на одіозного мера Харкова Геннадія Кернеса. Це сталось у момент політичної нестабільності у країні. Кернес, який раніше був прихильником федералізації України, раптом почав висловлюватись за єдність держави.

Після замаху Кернес потрапив до лікарні у важкому стані. Цей випадок добряче "підірвав" його здоров'я.

Замахи на Садового: гранатомет і гранати

У липні і грудні минулого року будинок мера Львова Андрія Садового двічі обстріляли з гранатомета. В обох випадках правоохоронцям не вдалось знайти ані замовників, ані виконавців цих замахів.

Черговий замах на міського голову Львова стався пізно ввечері 29 жовтня. На цей раз у будинок Садового кинули бойову гранату. Мер Львова на момент вибуху перебував у будинку з родиною. Постраждалих внаслідок інцеденту немає.