В серпні православні святкують відразу три важливих і улюблених свята, які символізують закінчення робіт зі збору врожаю та тісно поєднані з християнською вірою.  Це – Медовий, Яблучний та Горіховий Спаси

Появою цих святкових дат ми зобов’язані Вишгородському князеві Андрію Боголюбському, який 950 років тому заснував ці світлі дні. Будь-який з трьох Спасів – свято особливе, адже вони названі на честь Ісуса Христа, який своєю смертю дарував спасіння людству. Символами цієї жертви і стали мед, стиглі яблука та горіхи.

14 серпня  – Медовий Спас або Маковія

В християнській вірі свято Медового Спаса – це день Животворного Хреста Господнього. Саме в цей час багато років тому частину хреста, на якому розіп’яли Ісуса, пронесли вулицями Константинополя, врятувавши таким чином жителів міста від страшної хвороби та смерті.

В народі 14 серпня називається Медовим Спасом, адже саме о цій порі бджолярі починають збирати солодкий “врожай”. Перший Спас співпадає у часі з початком Успенського посту, тож цього дня всі страви з додаванням меду були зазвичай пістними. Цими медовими стравами пригощали всіх, хто завітає до оселі. Обов’язково 14 серпня потрібно було віднести мед до церкви на освячення.

Популярне: "Чим більше комбайнів, тим вищою буде зарплата та пенсія": Ляшко зробив нову гучну заяву

Друга назва свята “Маковія” з’явилася через те, що 14 серпня відзначають день пам’яті семи мучеників Маккавіїв. В народі це свято через схожість назв пов’язали з маком, який саме дозріває о цій порі. Тож на перший Спас до традиційних медових ласощів додаються ще й макові.

19 серпня – Яблучний Спас


Другий Спас  -це своєрідні проводи літа. Ночі стають холоднішими, настає час збирати перший врожай яблук. Існувала традиція, за якою до цього свята не можна було їсти яблук. Лише з приходом Спаса ароматні фрукти несли до церкви, освячували і тільки потім їли.

Молоді дівчата на Яблучний Спас могли попросити яблуню про красу та молодість – для цього достатньо було просто обійняти дерево. Також на Яблучний Спас можна загадати бажання. Проговоріть його перед тим, як відкусити яблуко, і воно неодмінно здійсниться.Традиційно цей день використовували для приготування різноманітних ласощів – жінки варили компоти, варення, пекли пироги.


29 серпня – Горіховий або Хлібний Спас

Останній Спас називається Горіховим або Хлібним через те, що саме о цій порі дозрівали лісові горіхи та закінчували роботи зі збору врожаю зернових. Отже, на столі було багато хліба та іншої випічки. Горіхи 29 серпня несли до церкви, щоб освятити, тільки потім вживали їх в їжу. Ще одна назва цього дня – Спас на полотні, адже саме 29 серпня було заведено купувати і продавати тканини для зимового рукоділля. Також на цей день припадає велике православне свято – Успіння пресвятої Богородиці.