Прогнози про звільнення тимчасово окупованого Росією Криму до Різдва експерти сприймають скептично. 

Коментуючи підготовку у Великій Британії українського спецназу для відповідної військової операції, військово-політичний оглядач Олександр Коваленко зазначив, що найбільш оптимальний варіант для України – не штурм, а ізоляція півострова, що займе більше часу. 

“Ми неодноразово бачили, що на постійній основі там (у Великій Британії – ред) перебуває певна кількість наших військових, які готуються до звільнення території України. Однак, говорити відразу про те, що це станеться до Різдва, ні. Я вважаю, що у цілому звільнення півострова Крим відбуватиметься не за допомогою якоїсь десантної операції, застосування таких ось штурмових елементів, а за допомогою ізоляції”, – сказав він. 

Генерал-майор Служби безпеки України, екс-заступник голови СБУ Віктор Ягун різко розкритикував припущення, що Крим реально звільнити до Різдва: 

“Треба розуміти реалії військових операцій. Якщо ми хочемо угробити всю армію, напевно, так… Сконцентруємо весь удар на Чонгар, і підемо … Хтось проб’ється, хтось не проб’ється. Сенс? Стоїть питання, щоб зберегти людей”. 

Однак рано чи пізно росіяни таки мають втратити Крим. Але півострів буде відрізаний тоді, коли повністю піде під воду Кримський міст. Про це в ефірі телемарафону сказав військовий експерт Петро Черник. 

“Щонайменше кілька секцій, і особливо залізнична нитка, і так, щоб вони не змогли його відбудувати хоча б пів року. Це стосується всієї логістики по Чонгарському мосту. От коли кілька місяців оце все буде “упідводнено”, отоді будемо говорити про відрізання кримського плацдарму”, – пояснив військовий експерт. 

Треба враховувати, каже він, що за півтора року росіяни його дуже сильно наситили найрізноманітнішим озброєнням. Вони розуміють, що, найімовірніше, першим упаде південний плацдарм, тому дуже сильно укріплюють Перекопський перешийок і без того дефіцитними ресурсами. “Там будують дуже серйозну лінію укріплень”, – наголосив Черник. 

В той же час, британські експерти з якими спілкувалося видання Sky News вважають, що операція українських військ із деокупації Криму може більше нагадувати боротьбу за ізольований острів, аніж звичайну сухопутну битву. 

Журналісти нагадують, що повернення півострова є частиною плану контрнаступу України.  

Водночас Крим “залишається найбільшим зовнішньополітичним трофеєм” російського диктатора Володимира Путіна. А тому він навряд чи відмовиться від нього без запеклої боротьби. 

ЗМІ звертає увагу, що окупований Крим з’єднаний з материковою територією України лише двома сухопутними шляхами. Один пролягає через вузький Перекопський перешийок, а інший – через водну перешкоду в районі Чонгара, і його може бути легко перерізано руйнуванням Чонгарського мосту. 

У матеріалі йдеться, що російські війська істотно нарощують мережу оборонних укріплень на півострові. Це може ускладнити прорив для українських військових. 

На думку експерта з розвідки Луїзи Джонс, відвоювання Криму “буде більше схоже на захоплення острова”. Вона уточнила, що перешийок, який з’єднує материкову Україну з Кримом, “дуже вузький” і “схильний до затоплення водою”. 

За словами Джонс, українська наступальна операція тут потребуватиме значної підтримки з боку Повітряних і Військово-морських сил ЗСУ. 

Експерти американського аналітичного центру RAND Corporation також вважають, що повернути Крим військовим шляхом “буде складно”. Водночас вони припустили, що українці можуть послабити боєздатність військ РФ на півострові за допомогою морських дронів-камікадзе. 

Українська армія могла б блокувати Чорноморський флот РФ, потопити російські кораблі і вдарити по морській інфраструктурі. 

– Морські дрони можуть дозволити українським військам блокувати Крим. Посилені іншою зброєю, ЗСУ можуть перешкодити російським силам використовувати його як безпечну гавань, з якої можна атакувати материк або загрожувати судноплавству в Чорному морі, – наголосили експерти RAND Corporation. 

На їхнє переконання, на тлі регулярних атак, ізоляції та браку поставок війська РФ у Криму “можуть стати менш боєздатними”.