Інформація про затримання в Італії українського театрального режисера, номінанта Шевченківської премії, колишнього головного режисера Одеського театру опери та балету, ректора “Першої української школи театру і кіно” Євгена Лавренчука з’явилася 3 січня у соцмережах.

У дописі в групі Free Eugene Lavrenchuk зазначалося, що Лавренчука затримали 17 грудня 2021 року і що Росія вимагає екстрадиції українського громадянина, звинувачуючи його у фінансових порушеннях, які він начебто скоїв на території РФ 8 років тому. Пізніше МЗС підтвердило це.

Як тепер стало відомо, Євгена Лавренчука затримали в Неаполі, коли він прямував до Львова, щоб бути ведучим на вечорі пам’яті Романа Віктюка.

Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу повідомила племінниця Романа Віктюка, завідувачка літературно-драматургічною частиною Першого театру Катерина Віктюк.

“17 грудня Женя мав бути у Львові ведучим вечора пам’яті Романа Віктюка, який ми організовувати у Першому театрі. Проте, в цей день з самого ранку він мені написав про те, що його затримали в аеропорту в Неаполі і він не зможе прилетіти. Це було єдине повідомлення, без будь-яких пояснень та й я не розпитувала” – розповіла Віктюк.

За її словами, вона давно знайома з Євгеном Лавренчуком та ініціювала, щоб він став ведучим вечора спогадів про великого театрального режисера Романа Віктюка.

“Він був учнем Романа Григоровича і зміг доповнити наш вечір своїми унікальними знаннями та спогадами і, звичайно, своєю компетентністю. Він постійно був на зв’язку, ми в месенджері узгоджували усі робочі моменти, концепцію вечора. Всі були впевнені, що він буде. Я сама дізналася цю жахливу новину лише вчора. Це просто шок. Перший театр надіслав офіційного листа на підтримку, бо ми розуміємо, що Женя – не пересічна особа, це людина театру, мистецького життя України зі своєю чіткою проукраїнською позицією”, – додала Віктюк.

Мати затриманого в Італії українського режисера Євгена Лавренчука Ірина Лавренчук сподівається, що її сина не екстрадують в Росію.

Про це вона сказала в коментарі Радіо Свобода.

“Я очікую на повернення сина в Україну, що його не видасть Італія Росії”, – сказала жінка.

Ірина Лавренчук, яка проживає у Львові, каже, що спілкувалась із сином востаннє 15 грудня. За її словами, син повертався з Тель- Авіва до Львова через італійське місто Неаполь.

“Він в Італію спеціально не поїхав, летів з Тель-Авіва до Львова з пересадкою в Неаполі. Я знаю, що син має підтримку українського консульства, має італійського адвоката. Як нам розповів консул, Євген ‒ у бойовому настрої. Я не могла уявити такої ситуації, яка сталась із сином”, ‒ розповіла мати затриманого.

Ірина Лавренчук розповіла, що її син навчався у Москві на курсі відомого режисера, родом зі Львова, Романа Віктюка. Після студій він у Москві створив Польський театр і працював у ньому.

“У 2014 році, коли розпочалася війна в Україні, син повернувся в Україну на знак незгоди з агресією путінського режиму”, ‒ повідомила вона.

Своєю чергою, омбудсмен Людмила Денісова заявила, що затримання Лавренчука в Італії свідчить про зловживання Росією статутом Інтерполу і неправомірне його використання як інструменту гібридної війни для переслідувань українців.

Євген Лавренчук народився у 1982 році у Львові, тут навчався у польській школі. Вищу освіту Лавренчук здобував у Москві – у Російському інституті театрального мистецтва ( ГІТІС), який закінчив у 19 років, ставши наймолодшим випускником в історії навчального закладу. Одним з його педагогів був львів’янин Роман Віктюк. Лавренчук став засновником та художнім керівником Школи акторської майстерності та режисури та Міжнародного театрального центру в Москві. Заснував Польський театр у Москві.

У 2014 році повернувся в Україну. Євген Лавренчук впродовж трьох років був головним режисером Одеського національного академічного театру опери та балету. Йому вдавалося втілювати новаторські проєкти.