До липня українцям будуть приходити платіжки за "зайві" квадрати нерухомості. Уже кілька років як в Україні ввели податок на нерухомість – за кожен квадратний метр понад норму потрібно заплатити від 0 до 1,5% від мінімальної зарплати. Податкову ставку і норму нерухомості визначають органи місцевої влади, а сам податок поповнює місцеві бюджети. Сайт "Сегодня" з'ясував, кому і скільки доведеться заплатити за нерухомість і що загрожує боржникам, – передає Корупція Інфо

Популярне: Через “Приват” у держави намагатимуться “вкрасти” ще близько 50 мільярдів, – ЗМІ


Як розрахують податок

З 2015 року, після того, як парламент вніс зміни до Податкового кодексу, податки стягуються не тільки за будинки і квартири, а й гаражі, літні кухні, льохи і сараї. Правда варто відзначити, що більшість міських і сільських рад для господарських будівель встановили нульову податкову ставку.

Відповідно до Податкового кодексу, заплатити податок доведеться за: житловий будинок, прибудову до будинку, квартиру, кімнату в комуналці, будинок на дачі, сарай, гараж. До того ж, згідно із законом не оподатковується майно сиріт та одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда. Не потрібно платити податок з дитячих садків, комунальних будівель, храмів.

Базу оподаткування визначає місцева влада, однак в Податковому кодексі сказано, що не можна стягувати гроші за квартиру площею менше 60 квадратів і будинок від 120 квадратних метрів. Якщо сім'я володіє і будинком і квартирою, норма сукупної площі починається від 180 квадратів. Ставка податку може коливатися від 0 до 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр понад вказану норму. Наприклад, в Харкові вирішили стягувати податок за квартиру площею від 60 квадратів і вдома від 120 квадратів в розмірі 1% від мінімалки.

У Києві також потрібно платити за квартиру, якщо її площа перевищує 60 квадратів. Житель столиці з квартирою в 100 квадратів заплатить податок за 40 метрів. В цьому році прийде платіжка за минулий, тоді податкова ставка була в розмірі одного відсотка від мінімалки – за 40 квадратів доведеться віддати державі 551 гривню. У наступному році українці заплатять за цей рік. Як йдеться на сайті КМДА, податкову ставку скоротять до 0,75% від мінімалки, сорок квадратів обійдуться вже в 960 гривень.

До 1 липня податкова служба розішле рішення-повідомлення та квитанції із сумами податку. Заплатити потрібно не пізніше 28 серпня. Якщо прийшла квитанція про сплату податку на квартиру, яку, наприклад, вже продали, або ж якщо квитанція не прийшла, але по закону нерухомість повинна обкладатися податком, потрібно звернутися до місцевого відділення Фіскальної служби.

Що загрожує боржникам

Якщо не оплатити податок в серпні і прострочити платіжку на місяць, доведеться заплатити штраф у розмірі 10% від податку, якщо ж заплатити за нерухомість в жовтні, сума штрафу досягне 20% від нарахованого податку. Відповідно до закону, податковий інспектор має право накласти на частину майна податкову заставу. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ).

У Фіскальній службі заявляють, податок на нерухомість існує в усіх країнах Європи. "У всіх країнах Європи і більшості країн світу цей податок існує і його платять громадяни. В Україні він сплачується до місцевого бюджету (тобто бюджет, де проживають громадяни, які володіють нерухомістю). У зв'язку з децентралізацією, реформою місцевого самоврядування, органам місцевого самоврядування надано більше повноважень", – цитує прес-служба податкової начальника відділу Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Юрія Тимощука.
В наступному році суми в платіжках зростуть в два рази

Ставка податку прив'язана до мінімальної зарплати. З огляду на, що на початку цього року мінімалку в Україні підвищили в два рази – з 1600 до 3200 гривень, пропорційно збільшитися і податок на нерухомість. Різке підвищення українці відчують в наступному році, коли доведеться платити податок за 2017-й.


Наприклад, якщо зараз при ставці податку в 1% за "зайві" 60 квадратів потрібно заплатити 826,8 гривні, вже в наступному році за цю ж площу доведеться віддати вже 1920 гривень. Згідно бюджетної резолюції, в 2018-му мінімальна зарплата може вирости до 3723 гривні, з 2019 року – 4173 гривні, з 2020 року – 4425 гривень. Це означає, що за 2018 й рік податок на нерухомість для такої квартири може скласти 2233 гривні, а за 2019 й – 2503 гривні.

Крім того, власникам великого житла (понад 300 квадратних метрів для квартир і 500 – для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тисяч гривень. Наприклад, власникові квартири площею 310 квадратних метрів в Києві до 1 липня має прийти платіжка на 28 тисяч гривень.