Напевно, існує якась неписана традиція, за якою президент Петро Порошенко вже другий рік поспіль робить олігарху Рінату Ахметову новорічні подарунки.
Про це пише журналіст і нардеп Сергій Лещенко. Подаємо його слова в оригіналі.
Рік тому, наприкінці грудня 2017 року, регулятор енергетики НКРЕКП, який очолював колишній співробітник Roshen Дмитро Вовк, підняв тариф українським споживачам – щоб Ахметов зміг заробити зайвих 10 мільярдів гривень за схемою "Роттердам+".
А вже наприкінці 2018 року Антимонопольний комітет визнав, що Рінат Ахметов не є монополістом на ринку енергетики.
За підсумками розслідування "комітет не має підстав для визнання Групи компаній ДТЕК такою, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку генерації електроенергії".
Вона видобуває 85% вугілля в Україні та володіє 80% теплових електростанцій. Відтак, олігарх має можливість створювати дефіцит вугілля на складах, зменшуючи його видобуток і в такий спосіб шантажувати, щоб підвищити йому тариф за наш з вами кошт.
Крім того, шахти Ахметова виставляють різні умови для його електростанцій та сторонніх споживачів, відмовляючись продавати їм по тій же ціні, що і всередині групи.
Сам же Рінат здійснює закупки зі своїх шахт на свої ж електростанції не напряму, а через фірму-прокладку, де осідає маржа.
Тобто Ахметов виводив енергоблоки з робочого режиму, що ускладнило режим Об'єднаної енергетичної системи України та мало ознаки зловживання монопольним становищем.
Тоді гарант намагався примусити Ахметова до компромісу, використовуючи силові органи, які відкрили чимало проваджень. Та результатом цього стало аж ніяк не обмеження впливу олігархічного клану на політику та економіку. Навпаки, президент і олігарх домовилися, внаслідок чого про антимонопольне розслідування забули, а за декілька місяців народилася схема "Роттердам+".
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
Відтоді ми всі стали платити за електрику, виходячи з байки про те, що для її виробництва спалюється не павлоградське вугілля, а австралійське або африканське.
Тепер же, за декілька місяців до президентських виборів, де Порошенко може втратити все, Ахметов вирішив перестрахуватися та отримати на руки необхідне рішення про те, що він не є монополістом.
Рішення було ухвалено в закритому режимі, за нього проголосували п'ятеро з шести присутніх членів Антимонопольного комітету – органу, який, у свою чергу, контролюється з Адміністрації президента. Якщо поглянути детальніше, хто проголосував за те, щоб не вважати Ахметова монополістом. Це – напряму пов'язані з Порошенком чиновники, – підсумував нардеп.