В Україні в наступному році можуть як мінімум в 1,5 рази підвищити ціни на електроенергію. Чинний тариф для населення покриває лише 50% вартості «струму». А після відкриття ринку в липні 2019 го тарифи будуть визначати попит і пропозиція.

У більшості країн Європи вже давно працюють ринкові умови, і середня вартість електроенергії в країнах-ЄС в п'ять разів вища за українську.

Прості українці платять за електроенергію в кілька разів менше бізнесу. Національна комісія в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) ціни для побутових споживачів не переглядає, а ось для бізнесу підвищує регулярно. Причому якщо сім'ї платять за «струм» менше собівартості, то підприємства – вище (фактично субсидуючи населення). Станом на вересень реальна вартість електроенергії була в 1,5 рази вище діючих тарифів.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Утримувати таку ситуацію вдасться лише до липня 2019 го. На цю дату заплановано одне з найважливіших в сфері енергетики подій – запуск ринку. Тоді, як прописано в уже прийнятому законі, регулювати ціни буде попит і пропозицію. Мовляв, постачальника електроенергії українці зможуть вибирати самі, а компанії, конкуруючи за клієнтів, з часом буду знижувати свої тарифи.

Грядущий різкий стрибок тарифів визнають і в профільній комісії, і в Міненерго. Наприклад, як розповіла в інтерв'ю глава НКРЕКУ Оксана Кривенко, електроенергія для населення могла б коштувати близько 1,85 грн за кВт * год. При цьому українці за перші 100 кВт * год платять всього 0,9 грн, а за кожен наступний – 1,68 грн. У Міненерго вже виступили з пропозицією змінити правила і вводити ринкові умови поступово, щоб згладити прийдешній стрибок.

Якщо ж нічого не змінити, в липні 2019 го українців чекає неприємний сюрприз. Реальна вартість «струму» значно вище, і якщо бізнес перестане покривати різницю, платити доведеться значно більше.

Для прикладу, в сусідній Польщі, згідно з даними моніторингу цін HEPI (Household Energy Price Index for Europe), за кВт * год платять 14,98 євроцента, а в Україні – лише 3,69. У країнах Євросоюзу тариф в 5 разів вищий за український, а якщо порівнювати з усіма країнами Європи – в 4,7 раз. Однією з найдешевших країн вважається Сербія, але і там віддають за кВт * год в два рази більше – 7,23 євроцента. У той же час тарифи на «ток» для українського бізнесу цілком відповідають європейським тенденціям.

«Копенгаген і Берлін – найдорожчі міста для побутових споживачів в Європі. Хоча ціна на енергію становить лише невелику частину загального тарифу на електроенергію: левова частка – податок. Жителі Києва платять менше за всіх », – йдеться в звіті.

Запуск ринку – нормальна ситуація, до якої так чи інакше доведеться прийти і Україні. Ручне регулювання державним регулятором довго тривати не може. По-перше, Україна вже прийняла закон «Про ринок електроенергії» і взяла на себе зобов'язання впроваджувати європейські норми. По-друге, чим довше утримувати ситуацію, тим швидше будуть рости ціни. Українцям так чи інакше доводиться платити за «струм» за реальною ціною. Так, бізнес, який фактично «доплачує» за побутових споживачів, закладає додаткові витрати в кінцеву вартість своїх товарів і послуг. В результаті в будь-якому випадку платить кінцевий споживач.

У владних кабінетах на даний момент розглядають можливість ввести спеціальні зобов'язання і на перехідний етап зобов'язати постачальників «струму» продавати електроенергію населенню за нижчими цінами. Але і тут варто розуміти, що різницю в будь-якому випадку комусь доведеться покривати: або за рахунок підприємців, або за рахунок бюджету.

Будь-яка сім'я може скоротити суми в платіжках за світло в середньому на 30-40%. І це не означає, що доведеться обмежувати себе. Достатньо всього лише витрачати ефективно. Це дозволить платити менше і зберегти енергію, яка витрачається даремно.

Холодильник застарілої моделі, фен, електрочайник і мікрохвильова піч можуть легко накручувати більше половини від місячного споживання. Причому чайником, мікрохвильовкою і феном досить користуватися всього по 10 хв. в день для того, щоб це відчутно вплинуло на суми в платіжках.