Поки українці, сидячи в локдауні, з краплями валідолу рахують гроші, щоб заплатити за тепло, олігархи явно не втрачають шанс заробити навіть на підвищенні температур. Чому Центренерго перед холодами виявилося без вугілля і хто з олігархів винен, розбиралися # БУКВИ.

Минулої п’ятниці екс-депутат Сергій Висоцький опублікував лист Укренерго до в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка про дефіцит потужності в об’єднаній енергосистемі в 1700 мВт в період з 14 по 19 січня.

Серед причин – незавершений ремонт АЕС, різке зростання споживання через холоди, а також відсутність належних запасів вугілля.

Станом на 14 січня на складах ТЕС і ТЕЦ запаси вугілля склали 688 тис тонн при мінімально необхідних 900 тисячах тонн. Тоді як в минулому році їх було 2,6 млн.

За інформацією Міністерства енергетики, з початку листопада по 30 грудня 2020 року загальні запаси вугілля на складах ТЕС зменшилися з 2,6 млн т до 929 тис т, при цьому запаси газового вугілля скоротилися в 3,4 рази – до 644 тис т.

Після публікації екс-депутатом листа “Укренерго” заявило, що вугілля дійсно обмаль, але віялових відключень не буде, а вже 19 січня компанія визнала критичність ситуації.

Запаси всіх видів вугілля впали до 487,5 тис. тонн, що в 5 разів менше в порівнянні з листопадом попереднього року.

На вихідних в авральному порядку ситуацію стали рятувати за рахунок атомної енергетики – був включений 6 енергоблок Запорізької АЕС.

Такий ось парадокс – атомні електростанції, яким рік уряд перекривало кисень і заганяли в збитки, виявилися єдиною опорою держави. У той час як олігархи продовжили заробляти собі на солодке життя. Адже без їх ігрищ така криза не виникла б.

Раніше докладно описувалися схеми на Центренерго, на яких заробляв Ігор Коломойський. Вони полягали в тому, що на аукціон виставлялися високі обсяги виробництва електроенергії, які ніхто не планував робити, а потім небаланс по ринку перекривався за рахунок більш дешевого виробництва Енергоатому. Дешеву електроенергію скуповували компанії з орбіти Коломойського.

Так, ще в серпні «Центренерго» реалізувало 4,6 млрд кВт-год електроенергії з поставкою в четвертому кварталі 2020 року ЗАТ “Синтез Ойл” за ціною на 34% нижче собівартості. “Синтез Ойл” пов’язують з групою Приват (як і менеджмент Центренерго).

Реалізований “Центренерго” на четвертий квартал 2020 року об`єм виробництва майже в два рази перевищував середній рівень виробництва електроенергії ТЕС компанії в 2019 році.

При цьому структури, які ЗМІ пов’язували з Коломойським, продавали тому ж «Центренерго» вугілля за ціною на 20% дорожче ринку.

І тут вже почали чухати потилицю в РНБО, почали з’ясовувати, що відбувається, тому що українці чомусь раптом пішли перекривати дороги з платіжками за тепло і газ.

«Центренерго» пояснило свої ігри досить філігранно – “можливі прорахунки в плануванні”.

Компанія визнала, що повинна була продати 129% електроенергії в листопаді і 156% в грудні понад обсяг визначеного прогнозним балансом виробництва електричної енергії в Україні. Тому «Центреенерго» була змушена додатково витратити 128 тис. Тонн і 233 тис. Тонн вугілля відповідно.

«Така ситуація призвела до критичного зниження обсягу запасу вугілля на ТЕС ПАТ” Центренерго “з 336 тис. тонн за станом на 1 листопада 2020 року до 40 тис. Тонн в 11 січня 2021 року», – йдеться в заяві компанії.

А далі майстерно представляється винуватець – ДТЕК Ріната Ахметова.

«Разом з тим, найбільший приватний постачальник вугільної продукції зупинив відвантаження вугілля на адресу ТЕС ПАТ” Центренерго “, порушивши умови договору, не дивлячись на отриману передоплату в розмірі 106 млн. гривен. Більш того, користуючись критичною ситуацією з запасами палива, 13 січня 2021 року постачальник надіслав на адресу «Центренерго» попередження про підвищення ціни на вугілля з 1650 грн / т до 2100 грн / т », – сказано в заяві.

Незважаючи на те, що ДТЕК прямо не називається, вгадати його у великому приватному постачальнику неважко. Проте в ДТЕК все заперечують.

Схоже, що один олігарх вирішив, що у нього немає бажання спонсорувати заробітки іншого, і він може заробити на тому, де інший помилився.

Зараз «Центренерго» і «Укренерго» повідомили про те, що повинні перевести ТЕС і ТЕЦ на газ. Хто на цьому заробить – легко здогадатися. Це ті ж компанії групи Бойка-Фірташа, яким Кабмін наказав знизити ціни на газ для населення.

Тобто жоден олігарх не постраждав, чого не скажеш про населення.

Тетяна Ніколаєнко, опубліковано у виданні # БУКВИ