Тимчасове зміцнення гривні влітку 2019 року має виключно спекулятивний аспект, заявив міжнародний економічний експерт, голова ГО “Національний інтерес України” Ігор Гарбарук, передає УНН.

“Зміцнення гривні в своїй природі має виключно спекулятивний аспект, пов’язаний з тим, що на Україну звернули увагу міжнародні валютні спекулянти, які скориставшись ситуацією масово скупили облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Завдяки встановленій на рівні 17% Нацбанком облікової ставки – вони забезпечують своїм власникам надприбуток. Відповідно для покупки ОВДП на ринок було викинуто в великій кількості долари і була придбана гривня “, – пояснив Гарбарук.

За його словами, основне погашення облігацій відбудеться ближче до завершення року. У цей період станеться все навпаки, коли отримана портфельними інвесторами гривня буде обмінюватися на долари, що призведе до зростання курсу національної валюти.

“Період, в який варто очікувати цієї ситуації – це третя декада жовтня і перша декада листопада поточного року”, – підкреслив Гарбарук.

Також експерт зазначив, що ситуативне зміцнення гривні ні в якому разі не пов’язане з реальною ситуацією в економіці країни, процеси в якій швидше мають негативну тенденцію особливо в її промисловому секторі, який демонструє скорочення. За словами Грабарука, червень до травня 2019 року – скорочення склало 3,7%, а червень 2019 до червня 2018 – 2,3%.

“Найбільш тривожним є скорочення обсягів в будівельній галузі – особливо з огляду на, що зараз саме сезон для даної галузі. Наприклад, підприємства по виробництву будівельних металевих конструкцій показали скорочення в 12,9% (червень до травня 2019 г.)”, – зазначив експерт.

Станом на 16:30 вівторка, 30 липня, курс покупки долара в окремих обмінниках опустився нижче 25 гривень. За словами Гарбарука, практично ніхто з експертів не припускав такого істотного зміцнення і того, що буде “пробито дно” в 25 гривень.