робота

Випускникам шкіл радять не гнатися за модними або найбільш затребуваними професіями.


Правильні орієнтири


В цьому році багатьом українським студентам доведеться вибирати — шукати підробіток на літо за фахом або взятися за будь-яку з робіт. Перший варіант — складно знайти і часто з низькою оплатою, зате з перспективою. Другий — є шанси знайти швидко і непогано заробити, але такий досвід складно прикласти до профільного диплому.


"Це затяжна криза в економіці країни і вже зараз студенти повинні подумати про своє майбутнє. Звичайно, зараз у роботодавця в пріоритеті досвідчені фахівці. Але підробіток за фахом на кілька місяців можуть знайти одиниці. Для молоді мало пропозицій на ринку праці", — говорить рекрутер Костянтин Новак.


Конкуренція серед молодих фахівців дійсно висока. Так, за даними дослідницького центру рекрутингової компанії HeadHunter, на одне робоче місце нині претендують більше дев'яти кандидатів. При цьому цей показник постійно зростає. Для порівняння: ще в грудні 2014 року в цій категорії на одну вакансію припадало 8 здобувачів.


"Молоді фахівці — одні з тих претендентів, які найбільш активно розміщували резюме в першому кварталі поточного року. Загальна кількість резюме до кінця кварталу в цій категорії збільшилася на 6-7% порівняно з початком періоду. При цьому нових пропозицій роботи для цих кандидатів майже немає. Для молодих фахівців без досвіду роботи, вакансії розміщувалися найменш активно і до кінця кварталу кількість пропозицій знизилася на 10-15% порівняно з попереднім періодом", — зазначають у HeadHunter.


Ще два роки тому у багатьох компаніях були відкриті освітні програми для студентів. Стажування, в більшості випадків, було оплачуваним, а студенти-стажисти, які добре себе зарекомендували, після закінчення вузу могли претендувати на постійну, штатнуспівпрацю. Зараз ситуація змінилася.

"Минулий рік показав кілька основних тенденцій — компанії скорочували витрати на освітні та стажувальні програми для молодих фахівців без досвіду роботи і студентів, відбувалося укрупнення вакансій і зниження заробітної плати новим співробітникам у порівнянні з їх попередниками. Витрати на стажувальні та освітні програми в своєму бюджеті залишили тільки великі компанії", — пояснюють у HeadHunter.

робота на вихідних


Знайти місце

Трохи простіше знайти роботу не за фахом. Наприклад, влаштуватися в табір дитячим аніматором, з відкриттям льотних майданчиків — з'явилися додаткові вакансії в закладах громадського харчування.


Також найбільш молодь охоче приймають на посади менеджерів з продажів і позиції адміністративних працівників (секретарів, асистентів, кур'єрів). Однак, щоб утриматися на цій роботі, співробітникам необхідно показувати високі результати.


"Менеджери з продажу, IT-фахівці, продавці і маркетологи, офіс-менеджери і керівники напрямків розвитку бізнесу користувалися попитом рік тому. Вони ж популярні серед роботодавців і сьогодні. Низька конкуренція на одне робоче місце стабільно фіксується також серед представників робочих професій, тому сьогодні цим фахівцям знайти роботу досить легко", — відзначають в компанії HeadHunter.


Випускникам шкіл, які зараз стоять перед вибором професії, експерти радять наступне: не гнатися за модними або найбільш затребуваними професіями.

Необхідно займатися улюбленою справою і прагнути досягти професіоналізму. Можна піти іншим шляхом — отримати найбільш затребувану професію сьогодні. Але тут необхідно бути готовим до того, що завтра такі фахівці будуть не надто популярні у роботодавців.

Так, наприклад, сталося свого часу з юристами, бухгалтерами. Сплеск затребуваності таких фахівців спровокував зростання кількості випускників цих професій. У рідкісних випадках вузи не додавали ці спеціальності в свої навчальні плани. Це призвело до надзвичайного перенасичення ринку праці такими співробітниками і високої конкуренції серед них при пошуку роботи. Пізніше багатьом таким фахівцям довелося проходити курси перекваліфікації.

за матеріалами glavred