Створення у Львові індустріального парку європейською компанією хоча й збільшить на 3 тисячі кількість робочих місць для львів’ян, зате суттєво вдарить по економіці і розвитку міста. Робочі місця, надані голландською компанією, спрямують українців у сферу обслуговування.
До створення на території Львова ще одного парку залучать голландську компанію «СТР» – ТзОВ «СіТі Парк Львів». Як стало відомо із вчорашніх публікацій львівських і всеукраїнських видань, ця компанія стала переможцем конкурсу на інвестиції у будівництво індустріального парку «Рясне-2». Голова конкурсної комісії запевняє, що у членів комісії немає ніяких застережень щодо компанії-переможця, щодо оформлення нею необхідних документів також не виникло жодних упереджень.
Депутати Львівської міськради кажуть, що контактують із цією компанією вже більш, ніж рік. Начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій ЛМР Ольга Сивак повідомила, що компанія посідає четверте у Європі місце серед забудовників і власників індустріальних парків. Як стало зрозуміло зі слів чиновниці, у міській раді зробили вибір на користь саме голландської «СіТі Парк Львів», перебуваючи під враженням від високого рівня культури будівництва з екологічною спрямованістю, яку проявила компанія при будівництві об’єктів у Словаччині та Чехії. Компанія багата на контакти. Серед її партнерів – Bosch, Siemens та LEGO. Про це повідомляють деякі ЗМІ.
Однак не все так сонячно…
Європейці, бажаючи поширити сфери власного економічного впливу, збираються будувати у Львові індустріальний парк. Як компенсація – створення 3 тисяч робочих місць для українців. Це в той час, поки в Україні в закинутому стані стоять сотні заводів і фабрик, активація діяльності яких (з допомогою стартового капіталу) могли б не лише забезпечити збільшення кількості робочих місць, але й, що логічно, подальше покращення економіки країни.
Констатуємо факт: Європа, побоюючись конкуренції, яку може створити Україна, не впускає її на свій ринок (особливо сільськогосподарський). Сама ж не гребує скористатись нашою територією для поширення своїх економічних впливів. Однак як поводиться влада Львова? Замість того, щоб надати систему пільг для українського підприємництва, яке часто "на ладан дихає", чиновники звільняють іноземних інвесторів від орендної плати на 5 років! Задля об’єктивності, варто відзначити, що з економічної точки зору ця ситуація неоднозначна. Її двозначність полягає у тому, що зведення комплексу, який фактично полягає у вторгненні європейських компаній на український ринок, можна розглядати позитивно (якщо дивитись недалекоглядно) або негативно (це більш далекоглядна концепція). Розглянемо обидва варіанти.
1. Недалекоглядний. Розгортання економічної діяльності іноземних країн всередині нашої країни збільшить кількість робочих місць (близько 3 тисяч). Безробітних львів’ян забезпечать роботою.
2. Далекоглядний. (Якщо це слово видається надто гучним, то назвемо його по-іншому – “більш далекоглядний, аніж попередній”). Надання тих пільг, які потенційно можуть бути надані іноземцям, не їм, а українським громадянам. Назвемо цей хід закладеним “вбити одним пострілом двох зайців”. Заєць перший: українські підприємці отримають пільги, які спровокують створення нових (або відтворення старих) підприємств, що, у свою чергу, спровокує збільшення кількості робочих місць. І, на відміну від попереднього варіанту, ці робітники працюватимуть на розвиток української, а не іноземної, економіки.
Оскільки вище висвітлена позиція може видатися однобокою, задля справедливості та “гармонізації” статті треба написати й про те, що, зважаючи на те, що економіка країни перебуває не у найкращому стані, іноземні інвестиції можуть стати доречними. А якщо зважати на те, що багато українців задля того, аби прогодувати свою сім’ю, змушені виїздити за кордон, створення іноземними компаніями робочих місць на території України дозволить українцям і залишатися на території власної країни, і водночас отримувати стабільний дохід у іноземній валюті.
Ще один плюс – те, що податки від діяльності іноземних компаній, зокрема індустріального парку, надходитимуть у дохід держави.
Визнаючи неоднозначність і складність питання, зазначу, що у міськраді дозволили будівництво комплексу, який хоча й надасть львів’янам робочі місця у іноземній компанії, але ці робочі місця будуть у сфері будівництва, у обслуговуванні, на транспорті. І весь парадокс полягатиме у тому, що нерідко такі місця займатимуть вчорашні випускники вишів. Саме це і є наслідком недоліків в управлінні країною впродовж вже майже 24-ох років.
Перефразовуючи Шептицького, обговорення встановлення пам’ятника якому нещодавно набуло великого розголосу: хіба так будувати рідну хату?