У четвер, 30 травня, президент України Володимир Зеленський зустрівся в Києві з сенатором США Робертом Портманом.

Говорили про політичну ситуацію в Україні, зокрема, про позачергові парламентські вибори, що відбудуться 21 липня цього року. Зеленський сказав, що розпуск Верховної Ради відповідає запитам суспільства. Завдяки липневим парламентським виборам новий уряд може бути сформований вже у вересні.

"Якщо б цей парламент, що не працює, був і далі, то ми сформували б уряд у грудні. Ми не можемо чекати. У нас дві війни – війна з Росією і війна з корупцією всередині країни, яка є загрозою, перш за все, для економіки України", – підкреслив Зеленський.

Інше питання, яке обговорили співрозмовники, – ситуація на Донбасі, де п'ять років триває війна. Обговорили необхідні кроки для досягнення прогресу у мирному врегулюванні, передусім щодо припинення вогню та обміну заручниками.

Президент окремо відзначив активну позицію Сенату США у запровадженні санкцій проти Росії та наданні Україні військової допомоги, а також необхідність подальшого тиску на Росію задля забезпечення належного виконання Мінських домовленостей.

Зеленський та Портман також обговорили питання реалізації реформ, які мають наблизити Україну до Євросоюзу й НАТО.

Окрім цього відзначимо, що спецпредставник США з питань України Курт Волкер заявив, що за останні тижні в українській політиці відбулося більше, ніж за останні два роки. 

За його словами, якщо раніше в Заходу була певна втома від України, то зараз зміна влади зрушила це з місця.

"Втім, якщо говорити про втому в іншому сенсі, то мене непокоїть те, що люди починають звикати до російської окупації та продовження воєнних дій. І це проблема… вони насправді вбивають українців щотижня, і ми не можемо про це забувати", – каже Волкер.

Щодо нового президента Зеленського, спецпредставник підкреслив: Америка не підтримувала жодного з кандидатів у президенти й виступала лише за демократичний вибір українців."Думаю, у команді Зеленського є певне розчарування, що Європа намагалась висловити підтримку Порошенку. Але США цього не робили. Я дуже радий, що, насправді, Порошенко навіть жалівся нам, що ми не висловлюємо йому достатньо підтримки. І наша незмінна відповідь була, що ми не обираємо людей. Ми виступаємо за принципи та політику, хто б не очолював Україну".

За його словами, візит делегації на чолі з міністром з енергетики Ріком Перрі на інавгурацію Володимира Зеленського свідчить про високу підтримку Вашингтона. "Треба чітко розуміти, що політика США щодо України за останні кілька років дуже посилилась на підтримку України – як у питанні санкцій проти Росії разом із нашими європейськими союзниками, так і в наданні оборонної зброї, включаючи протитанкові установки, цю допомогу збільшив Сенат, і адміністрація підтримає це. Також, ми продовжуємо не визнавати анексію Криму", – відзначив Волкер.