У 2019 року набирають чинності нові правила утилізації та прийому порваних купюр. Тепер обмін таких купюр можливий не тільки в Нацбанку, але і в інших банках – «Ощадбанк», «Приватбанк» і «Райффайзен банк Аваль».
Під старими і зношеними купюрами маються на увазі банкноти, що мають серйозні ушкодження, через які сталася втрата платіжних ознак. Причиною цього можуть послужити пожежі, повені, вплив хімікатів та інше.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
«Уповноважені банки не будуть обстежувати такі банкноти. Вони будуть пакувати їх з максимальним збереженням цілісності і передавати в Національний банк як сумнівні для проведення досліджень разом із заявою та відповідною довідкою про вилучення/прийняття банкнот для дослідження», – йдеться у повідомленні НБУ.
Перелік ознак, що характеризують банкноту як зношену:
- потертість;
- втрата фарб;
- втрата жорсткості папери;
- забруднення;
- рихлість;
- надриви;
- написи;
- отвори;
- склеєні краї та кути.
НБУ також нагадав, що всі заклади сфери послуг і магазини зобов'язані приймати подібні купюри у споживачів без обмежень, коли немає сумніву в їх справжності. Однак, вони не мають права видавати здачу подібними банкнотами, а зобов'язані здавати їх разом з виручкою в ті банки, клієнтами яких є.
Те ж саме стосується і самих банків. Якщо клієнт приносить зношену купюру, то представник банку зобов'язаний поміняти її на нову аналогічну банкноту номіналом або використовувати її для операції.