Українці, яким доводиться мати справу з переливанням крові, опинилися під загрозою масового зараження небезпечним вірусом СНІДу, гепатитів та сифілісу.
Як з'ясувалося, в Україні зараженою може бути навіть перевірена донорська кров. Відтак, у небезпечне становище потрапили вагітні жінки, поранені бійці, хворі з опіками та онкохворі.
"Людина, яка отримує донорську кров або препарати з донорської крові, може інфікуватися вірусами гепатиту В, гепатиту С, парвавірус Б19 і СНІДу",– підтвердив директор лабораторії Григорій Панасенко.
За його словами українців заражають смертоносними вірусами майже кожного дня.
"Будь-які категорії громадян можуть бути уражені вірусами — починаючи від дитини, вагітної, користувачів медичних послуг і до військових, які задіяні в зоні АТО",– застерігає Григорій Панасенко.
Він розповів про своє дослідження перевіреної в українських державних центрах крові за допомогою новітнього методу. За 2 роки він перевірив понад 10 тисяч нібито безпечної донорської плазми.
"Були виявлені віруси гепатиту С, віруси гепатиту Б. І такі результати в деяких вибірках складають до 10%. Знаходили віруси СНІДу",– запевняє директор лабораторії.
Офіційно затверджений Міністерством охорони здоров'я в Україні є імуно-ферментний метод перевірки донорської крові. Він перевіряє кров на вміст антитіл вірусів. Однак, антитіла утворюються лише через 30 днів після зараження вірусом. Відтак, недавно інфікований донор може здати кров, і метод ІФА пропустить її як безпечну.
У світі давно застосовують інший метод перевірки — полімеразної ланцюгової реакції. У цьому випадку апарати шукають сам вірус на генетичному рівні.
Як зазначив Головний трансфузіолог МОЗ України, директор Київського обласного центру крові Петро Вербіцький, медики про цю проблему знають давно. Відтак, Вербіцький самостійно знайшов спонсора та встановив прилад новітнього дослідження у лабораторії.
"У нас є лабораторія вартістю понад чотири мільйони гривень, яка сьогодні має можливість обстежувати більш, як дві тисячі досліджень за зміну роботи. А реагентів немає, тому що лабораторія зараз законсервована",– розповів він.
За його словами, для України було б достатньо 5 таких лабораторій, загальна вартість яких складе 30 мільйонів гривень.
Однак, сьогодні лікарям доводиться вибирати між порятунком життя чи інфікуванням. Хоча назвати це вибором важко.