Виконавча служба – в банку, а ДСБЕЗ – у виконавчої служби

У 2010-му році до управління держслужби боротьби з економічними злочинами (ДСБЕЗ) звернувся керівник служби безпеки львівської філії банку "Форум", передає Корупція Інфо.

Йшлося про автівку "Опель Замфіра" — представник банку поскаржився на Державну виконавчу службу Личаківського району Львова — мовляв її керівник вимагає хабар у 1500 доларів за зняття арешту і передання автівки боржника "Форуму". На підтвердження своїх слів чоловік залишив доказ — аудіозапис розмови про хабар.

Однак потерпілою стороною у цій справі, як не дивно, виступає не банк, а якраз тогочасний керівник Личаківської ДВС. За місяць розслідування власної хабарницької справи саме він звернувся до СБУ та заявив, що старший оперуповноважений із відділу боротьби з хабарництвом ДСБЕЗ вимагає в нього 55 000 гривень хабара за закриття справи — так би мовити "незнаходження випадків протиправних дій" із його власним вимаганням хабара.

Посадовець виконавчої служби повідомив, що восени 2010-го працівники міліції його привезли до головного управління МВС у Львівській області на площі Григоренка. Там у кабінеті на третьому поверсі відбулася зустріч із начальником відділу протидії хабарництву та його підлеглим — старшим оперуповноваженим, про якого йдеться у справі. Начальнику ДВС дали прослухати аудіозапис керівника служби безпеки банку "Форум" та запропонували закрити справу і "вирішити питання нормально".

Уже наступного дня відбулася зустріч начальника ДВС із старшим оперуповноваженим, на якій той спитав про "пропозиції". Згодом зустрічі відбувалися дуже часто як у службовому кабінеті, так і у кафе "Люлька" поруч із ДВС, де раптом полюбили обідати посадовці ДСБЕЗ.

Старший оперуповноважений ДСБЕЗ, капітан міліції, якого звинуватив посадовець виконавчої служби, до слова, взагалі не займався його справою. Тож і власної провини капітан міліції і борець із хабарами не визнав. Проте, як сам розповів, зовсім випадково протягом тривалого часу, що співпав із розслідуванням хабарництва у ДВС, їздив обідати, зокрема із начальником свого відділу протидії хабарництву, у кафе "Люлька" — поруч із будинком №39 на проспекті Чорновола, де є офіс виконавчої служби Личаківського району.
Коли державний виконавець протягом деякого часу так і не зважився назвати конкретної суми, борець із хабарами, як запевняє обвинувачення, повідомив, що надішле факс. "Через деякий час на роботі принесли факс — рахунок на 55 тисяч гривень за паливо", — пояснив начальник Личаківської ДВС.

У наступній розмові "опер" підтвердив, що треба "скинути" 55 000 гривень на рахунок фірми "Галінтергруп" — нібито оплату за паливо. Відтак посадовець ДВС перерахував частину коштів — 10 чи 11 тисяч гривень, а тоді звернувся до СБУ по допомогу і розповів про вимагання з боку ДСБЕЗ.

Після перерахунку нового траншу, знову 10 000 гривень, працівники СБУ затримали на проспекті Чорновола оперуповноваженого відділу боротьби з хабарництвом ДСБЕЗ — начальник виконавчої служби мав передати йому квитанцію.

Та ось у судовому засіданні двоє працівників Служби безпеки заявили, що квитанції про перерахунок грошей в "опера" не бачили. Та й і в розмовах, які вони записали, суд не помітив нічого, що б свідчило про хабарницькі вчинки опера ДСБЕЗ. 

Ще одним доказом обвинувачення виклало інші записи — начальник виконавчої служби на власний диктофон записав деякі з розмов із працівником ДСБЕЗ по телефону. До уваги їх так і не взяли — експерт, до якого звернувся суд, повідомив, що може йтися про монтаж.

У підсумку суддя Франківського райсуду Марія Мартинишин визнала невинуватим опера ДСБЕЗ та виправдала його. Наразі виправдання не ввійшло в дію, тож можна очікувати, що прокуратура його буде оскаржувати.

До слова, Вища кваліфікаційна комісія судів у травні виписала дисциплінарне попередження Марії Мартинишин. Воно уже не перше на рахунку судді. Також служитель Феміди відома тим, що одержувала матеріальну допомогу (11 470 грн), принаймні станом на 2013 рік.