Для Росії в Чорному морі не залишилося спокійних місць, де можна сховатися від ЗСУ. Про це розповів військовий експерт Сергій Грабський, таким чином коментуючи атаку безпілотників на порт Новоросійська.
“Ця подія справді є знаковою щодо того, що українські засоби можуть дотягуватися вже до далеких пунктів, таких як Новоросійськ. Новоросійськ традиційно розглядався за всіх часів як резервна база російського флоту. І тому удари по цій резервній базі означають, що для росіян, в принципі, у Чорному морі вже не залишилося спокійних місць, де вони можуть безперешкодно ховатися від можливих ударів українських сил, засобів ураження”, — заявив експерт.
Зазначимо: в ніч на 18 листопада морські дрони атакували Новоросійськ: рф може втратити експортні ворота у світ – про це пише Антон Павлушко, OSINT-аналітик InformNapalm
“Виглядає так, що український морський дрон може діставати до Новоросійська. Зранку частина російський ЗМІ розказувала, що атака на нафтобазу “Транснєфті” в порту була, інша частина все спростовувала. Але якийсь вибух вночі десь о 3-й таки був. І ось вже з’явилось відео. Дійсно, вибух був – зазначає спільнота.
Якщо це наш дрон, то мова йде про відстань застосування у щонайменше 650+ кілометрів, і це звідки не запускай. Дрон спокійно проходить повз Крим і йде далі на Росію. Російський флот вже навіть не так особливо цікавий.
Чому “Транснєфть” так активно виступає проти версії про атаку дронами? Бо їх комплекс у бухті Новоросійська є одним з найбільших на півдні Росії. Такі собі ворота російського нафтового експорту у світ. Ворота поступово зачиняються санкціями, але на всяк випадок у вигляді цвяхів в них постукав ще й український дрон.
Зазначається, що від берега до терміналів метрів 30. Атака зухвала. В принципі рано чи пізно може вийти повне “відключення” порту від експорту.
Окрім того, акцентується, що цього разу атакували сам нафто-переливний комплекс, водночас це ще не атакували самі танкери – там вистачить і такого вибуху.
Росіяни атакують критично важливу інфраструктуру в Україні – у відповідь можуть втратити свої експортні ворота у світ.
Додається, що від місця вибуху до резиденції Путіна близько 50 км.
Українські дії на Чорному морі, зокрема ракетні удари, змусили російський флот відступити якнайдалі від одеського узбережжя і “заховатись” в бухтах Севастополя.
Керівник безпекових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХІ” і колишній військовий моряк Павло Лакійчук порівнює цю ситуацію зі становищем потужних німецьких дредноутів (лінкорів) під час Другої світової війни.
Боячись втратити коштовні і великі за розмірами кораблі, німці практично не використовували їх в боях і тримали в портах.
“Втрати від його ураження перевищували можливий успіх від його застосування. Теж саме відбувається і з ЧФ РФ: начебто сила є, але її доводиться ховати”, – пояснює експерт ВВС News Україна.
Зараз російські кораблі намагаються не відходити далеко від бухти Севастополя. Бойові позиції розгорнуті відразу за боновими загородженнями гавані, каже Андрій Риженко.
Павло Лакійчук вважає, що російський флот взагалі може не виходити з території морської бази і вести стрільби звідти.
“Однак це для них значно небезпечніше”, – зазначає він.
Якщо невдалий пуск ракети відбудеться у відкритому морі, то вона просто впаде у воду. “Якщо ж вони будуть пускати “Калібри”, наприклад з Південної бухти Севастополя, то ракети можуть впасти на житлову забудову міста. – каже колишній військовий моряк і додає. – Або й навіть на штаб Чорноморського флоту”.
Але нещодавня атака дронами на Севастополь показала, що і морська база в анексованому Криму не може вважатися цілком безпечною.
Куди ще далі можуть тоді заховатися російські кораблі? Очевидний варіант – порт Новоросійська.
Це місто в Краснодарському краї Росії, що за 700 км (430 морських миль) від Одеси і за 400 км (250 морських миль) від Севастополя, яке має військово-морську інфраструктуру.
Саме сюди, впевнені експерти, РФ може перебазувати кораблі Чорноморського флоту, щоб убезпечити їх від українських нападів.
“Такий варіант точно є, і він вже був застосований, коли в Новоросійськ відвели частину десантних кораблів. А підводні човни вже там штатно знаходяться, там місце дислокації штабу 4-ї бригади підводних човнів”, – каже Риженко.
Павло Лакійчук погоджується з ним, але зауважує, що база в Новоросійську не в тому стані, щоб прийняти усі кораблі Чорноморського флоту.
“Не виключаю таку можливість. Але весь Чорноморський флот передислокувати в Новоросійськ вони не зможуть. Там військова гавань значно менша, ніж в Севастополі”.