Будапешт погрожує завадити продовженню деяких блоків санкцій Євросоюзу проти Росії, якщо і далі збережуться персональні санкції проти трьох російських олігархів. Про це від своїх джерел у дипломатичних колах дізнався кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Джозвяк.

Співрозмовники, які погодились коментувати на умовах анонімності, розповіли, що Угорщина добивається скасування персональних санкцій проти олігархів Алішера Усманова, Петра Авена та Віктора Рашнікова.

Невдовзі ЄС має вчергове продовжити на шість місяців персональні санкції проти російських еліт і представників режиму Путіна. Посли ЄС мають обговорити питання 7 вересня, а саме продовження потрібно узгодити до 15 вересня. Рішення має бути прийняте одностайно.

У списку підсанкційних осіб наразі 1217 фізичних та 108 юридичних осіб. Усманов та Авен потрапили у нього з початком повномасштабної війни РФ проти України, а Рашніков – у березні. 

За словами джерел, Будапешт вимагає вилучити їх зі списку. На додачу, Угорщина добивається винятків з санкцій щодо російських банків для гуманітарних організацій.

Співрозмовники припускають, що Угорщина у такий спосіб тисне на Брюссель, щоб зрушити важливе для себе питання – затвердження “ковідного” пакета європейських коштів для Угорщини, яке затримується через питання Брюсселя до проблем з верховенством права. 

Журналіст звертався за коментарем до угорського уряду, але на момент публікації не отримав коментарів. 

Зазначимо, що Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наприкінці липня цього року виступив із промовою у румунському курортному містечку Беїле-Тушнад – промовою, що викликала обурення у Європі. У ній прем’єр критикував змішання європейських та неєвропейських “рас”, що, на його думку, веде до витіснення народів Західної Європи та утворення “змішаних” країн у пост-західному світі, пише DW.

Терміни, якими користувався Орбан, нагадали виступи нацистів, і це спровокувало різку реакцію міжнародної спільноти. Менше обурення викликали заяви Орбана про Росію та російську війну проти України. Однак вони заслуговують на не меншу увагу.

Орбан перетворився на рупор Кремля

Угорський прем’єр у Беілі-Тушнад фактично виступив як рупор Кремля. Він нагадав про побоювання Росії щодо можливого приєднання України до НАТО і назвав їх зрозумілою, хоч і невиправданою причиною для агресії. Він також повторив погрози глави російського МЗС Сергія Лаврова про те, що Росія зрушуватиме лінію фронту далі на Захід.

Орбан відкрито натякнув на відповідальність Заходу, і насамперед США за війну, оскільки вони нібито проігнорували побоювання Кремля і виступив за негайні мирні переговори. Щоб ці переговори мали успіх, їх мають вести Росія та США, тому що Вашингтон останній із тих, хто погодиться з побоюваннями Москви, заявив він.

Хоча прем’єр Угорщини не мав наміру виправдати російську агресію, його вимоги заперечують дієздатність України, а також її суверенне право самостійно обирати участь у тому чи іншому альянсі безпеки. Орбан перейняв аргументацію Кремля і пожертвував цінностями та міжнародними зобов’язаннями, на яких будується участь Угорщини в НАТО.

Угорщина посварилася з союзниками у Польщі

У зв’язку з цим для Угорщини є дуже сумнівними переваги проросійської політики її уряду. У той же час малоймовірно, що це призведе до зближення політики Угорщини щодо Москви з курсом західних союзників Будапешта. Крім регулярної критики з Брюсселя та Вашингтона порушень принципів правової держави в Угорщині, яка вже давно стала проблемною нагодою в ЄС, своєю політикою щодо Росії Орбан розлютив свого найважливішого союзника – уряд Польщі під керівництвом націонал-консервативної партії “Закон і справедливість” (ЗіС) ).

За словами польського прем’єра Матеуша Моравецького, шляхи Польщі та Угорщини розійшлися. Та й сам Орбан говорив про те, що питання співпраці двох країн слід відкласти на час, коли закінчиться війна в Україні.