Минулого року Київ подав заявку на вступ нашої країни до НАТО. Деякі країни й досі не підтримують того, щоб Україна вступила в НАТО, проте кожного тижня або навіть дня список країн, які “за” поповнюється. На сьогоднішній момент все більше держав-членів Північноатлантичного Альянсу підтримують спрощений вступ України, який передбачає відмову від плану дій щодо членства й це рішення можуть затвердити на саміті НАТО у Вільнюсі зовсім скоро.

Про це йдеться в публікації Politico.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у приватному порядку припустив, що союзники погодилися на можливість вступу України до Альянсу після завершення повномасштабної війни без виконання ПДЧ.

Сигналом до цього стала нібито готовність президента США Джо Байдена підтримати такий крок, про що раніше повідомляли ЗМІ.

“Якщо це те, чого Америка дуже, дуже, дуже хоче, вони зазвичай можуть досягти цього”, – сказав посадовець однієї з держав НАТО. Інший висловив припущення, що в Альянсі “є можливість реалізації цієї пропозиції”.

Дипломат із Північної Європи підкреслив, що скасування ПДЧ “може бути” одним із декількох компонентів політичного пакета, запропонованого Україні на саміті у Вільнюсі, разом із “імовірними двосторонніми гарантіями безпеки”.

Водночас проти скасування ПДЧ для України виступають “деякі країни Південної Європи”, які побоюються, що це розлютить Росію, потенційно призведе до ескалації війни й ускладнить відновлення зв’язків із Москвою в повоєнний період.

Існує також проблема Угорщини і Туреччини, яким, за словами високопосадовця країни НАТО, “некомфортно” наближати Україну на шляху до членства в Альянсі.

А проте, низка посадовців, із якими спілкувалось Politico, вказують на те, що НАТО загалом відкритий до такого підходу. Водночас вони погоджуються з тим, що вступ України можливий тільки після завершення війни з Росією.

Як відомо, на липневому саміті НАТО у Вільнюсі Україна прагне також домогтись чітких формулювань щодо перспективи отримання членства в Північноатлантичному альянсі, натомість критикуючи рішення Бухарестського саміту, яке “максимально відірване від реальності”.

Додамо, вчора 16 червня Сейм Польщі (нижня палата парламенту) ухвалив резолюцію про підтримку членства України в НАТО.

«Сейм Республіки Польща ухвалив резолюцію про членство України в Північноатлантичному альянсі», – йдеться у повідомленні сейму в твітері.

Зі свого боку голова Верховної Ради Руслан Стефанчук подякував польським колегам і союзникам за «сталу підтримку України».

У Telegram-каналі Верховної Ради вказано основні тези резолюції:

-Нині Україна захищає не лише свою державність, а й спільні цінності, такі як демократія та порядок, заснований на міжнародному праві;
-Із військової точки зору вступ України до НАТО також буде вигідним для Альянсу;

Майбутній саміт у Вільнюсі має вирішальне значення для відносин НАТО та України й має стати місцем дебатів щодо їхнього майбутнього. Процедура запрошення до Альянсу Фінляндії та Швеції може бути застосована й до України;
Сейм Республіки Польща підтримуватиме зусилля щодо посилення політичної та практичної співпраці між Альянсом і Україною й побудови консенсусу щодо вступу України до НАТО.
15 червня Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій закликав союзників по НАТО запросити Україну до членства в Альянсі.

Минулого року Київ подав заявку на вступ до НАТО, але деякі європейські столиці побоюються встановлювати офіційні терміни членства, оскільки вторгнення Росії триває.

Гарантії безпеки є частиною поточних переговорів між лідерами НАТО щодо того, щоб Україна не зазнала нових нападів з боку Росії після закінчення війни. Це питання буде винесено на порядок денний на саміті НАТО у Вільнюсі наступного місяця.

Саміт НАТО розпочнеться 11 липня. Президента Володимира Зеленського було запрошено.