Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель відкинув твердження про те, що російська економіка поки не сильно постраждала від західних санкцій у той час як європейські споживачі вже відчувають на собі тягар високих рахунків за електроенергію. Про це Боррель сказав в інтерв’ю DW.

На його думку, більш важливим, ніж скорочення споживання російського газу, є зусилля, спрямовані на “розрив зв’язків російської економіки з рештою світу”.

“Російська військова машина потребує не лише грошей, але й технологій”, – розказав головний дипломат ЄС.

Він додав, що в російських танках використовуються західні компоненти.

“Подивіться на корпус підбитого російського танка. І ви побачите, скільки там електронних компонентів західних компаній. Вони (росіяни, – ред.) більше не матимуть до них доступу”, – сказав Боррель.

Також він розповів, що ВВП Росії цього року скоротиться на 10%, що, за його словами, призведе до “найбільшої рецесії… з часів розпаду Радянського Союзу”.

“Дуже скоро президенту Росії Путіну” доведеться вибирати між зброєю та олією для народу”, – сказав Боррель.

Додамо, що 21 липня стало відомо, що сьомий пакет санкцій проти країни-агресорки був узгоджений Європейським Союзом. Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн уточнила, що черговий пакет санкцій проти Росії містить, серед іншого, заборону на імпорт російського золота.

“Держави-члени погодилися на наші посилені і продовжені санкції ЄС проти Кремля. Я вітаю це. Це посилає сильний сигнал Москві: ми будемо підтримувати високий тиск стільки, скільки буде потрібно”, – повідомила Урсула фон дер Ляйен.

Але не санкціями єдиними. Є спосіб зробити співпрацю з росіянами токсичною для будь-якої країни. Так, Американське видання The Washington Post в середині квітня опублікувало відомості, згідно з якими президент України Володимир Зеленський під час телефонних переговорів з президентом США Джо Байденом закликав очільника Білого дому посприяти в ухваленні рішення щодо визнання Росії державою-спонсором тероризму.

Вказувалося, що Байден готовий розглянути варіанти з метою тиску на Москву. Рішення про новий статус для РФ може призвести до санкцій проти десятка інших держав, які працюють з Росією, і заморожування російських активів на території США.

Пізніше Зеленський знову закликав США офіційно визнати Росію державою-спонсором тероризму і зазначив, що російські військові скоюють такі жахливі злочини, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни.

“Розраховую на підтримку Сполученими Штатами подальшого посилення санкцій. Крім того, вважаємо, що Росія повинна бути офіційно визнана державою – спонсором тероризму”, – сказав Зеленський.

У свою чергу Держсекретар США Ентоні Блінкен не готовий ухвалити рішення про визнання Росії державою-спонсором тероризму, незважаючи на відповідну резолюцію Сенату США і заклики впливових американських політиків, пише газета The New York Times.

За повідомленням, голова американського дипломатичного відомства побоюється, що визнання Росії спонсором тероризму змусить його запровадити санкції проти деяких союзників США, які підтримують ділові відносини з Росією, і ускладнить підтримку дипломатичних зв’язків із Росією навіть на нинішньому мінімальному рівні.

«Ціна, яку Росію змусили платити ми та інші країни абсолютно рівна тій, яка була б внаслідок визнання Росії країною-спонсором тероризму. Тобто практичні наслідки того, що ми вже робимо, ті ж самі», – заявив Ентоні Блінкен під час пресконференції 28 липня.

За його словами, будь-яке рішення щодо цього має базуватися на наявному юридичному фундаменті. Держсекретар Блінкен виступив із цією заявою після схвалення Сенатом резолюції із закликом внести Росію до списку країн-спонсорів тероризму. Ця резолюція формально є лише рекомендацією.

Право ухвалювати рішення з цього питання належить державному секретареві. Однак, як повідомляє NYT, до Палати представників внесли законопроєкт, у разі схвалення якого адміністрація буде змушена визнати Росію країною-спонсором тероризму.

Визнання Росії країною-спонсором тероризму спричинить запровадження нових санкцій як проти Кремля, так і проти країн, які продовжують вести бізнес із Росією. Це також дозволить громадянам подавати позови проти російського уряду в американські суди і потенційно отримувати компенсацію за рахунок заарештованих російських державних активів.