Українські аналітики з Інституту вивчення війни висловили переконання, що російські війська можуть почати наступ у бік Богодухова та Золочева на Харківщині або вздовж населених пунктів сумської траси з Бєлгородської області. Про це заявив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
За словами Мусієнка, в районі Грайворона на території Росії протягом останніх двох тижнів спостерігається скупчення російських військ. Схожа ситуація і в населеному пункті Суджа неподалік кордону, де зафіксовано значну присутність ворожих сил.
«Нині вона (присутність російських військ) фіксується у районі Грайворону. Приблизно протягом минулого тижня російські війська туди прибували. Там вони концентруються, і звідти є певна активність. Очевидно, не виключено, що це свідчить якраз саме про підготовку до вторгнення безпосередньо на українську територію», – припустив Мусієнко.
На думку аналітиків, російські війська можуть намагатися атакувати з Грайворона у бік Великої Писарівки на Сумщині, а звідти вже рухатися сумською трасою або Харківщиною. План ворога полягав у тому, щоб вдарити по Харківській області та поширити наступ з чотирьох напрямків: у бік Липців, Вовчанська, Козачої Лопані, Богодухова або Золочева.
«Є висока ймовірність того, що ворог може атакувати якраз з району Грайворона. Для чого це потрібно? Є дві опції», – сказав керівник Центру військово-правових досліджень.
Росія прагне розтягнути лінію оборони українських військ на Харківщині та Сумщині, створюючи додаткові джерела напруги, аби українські сили відтягували свої ресурси на ці напрямки. Це також дозволяє ворогу створювати нові проблеми для ЗСУ, які змушені шукати способи витіснення окупантів.
«Оперативно-стратегічні наміри й цілі ворога на початку самої операції на Харківщині, найімовірніше, полягали в тому, що Росія прагнула у разі розвитку успіху взяти Харків у напівоточення і діставати своєю артилерією саме місто або його околиці. Але це з цим не склалось», – наголосив Олександр Мусієнко.
Українські військові організовано і злагоджено облаштували оборону, завдяки чому противник не зміг реалізувати свої плани. Зараз Росія намагається проникнути вглиб української території настільки, наскільки це можливо, щоб закріпитися на певних рубежах і створити проблеми ЗСУ. Проте, агресор не може перебувати у «вічному» наступі. Нині противник збирає 10 тисяч своїх сил для збільшення угруповання «Північ», але ці сили рано чи пізно зупиняться.
Росія розглядає різні сценарії розвитку подій і можливості розширення своїх наступальних дій. Вони можуть зосередити свої сили для атаки на Харківщині або намагатися розтягнути лінію фронту на кількох напрямках. Наприклад, окупанти можуть спробувати перекинути війська з тимчасово окупованих територій Запоріжжя на північ, щоб зміцнити свої позиції.
«На такі сили й розраховують. Але питання в тому, які завдання щодо планування вони собі ставлять. Спробувати розмотувати наші резерви й витягувати їх якраз на Північ, на Північний Схід – то цих сил їм достатньо,» – сказав Мусієнко.
Для успішного стримування ворога українським силам дуже допомогло б дозвіл західних партнерів на використання їхньої зброї по території Росії. Західна артилерія має більшу дальність та ефективність, що дозволило б завдавати ударів по скупченню живої сили ворога.
«Відійти в глиб – це означає порушити їхні плани, тому що досвід наступу на Харківщині продемонстрував, що бронетехніка в них хоч і була, але в меншій кількості. Наступ фактично ледь не в пішому порядку був,» – додав керівник Центру військово-правових досліджень.
Російські війська стикаються з серйозними логістичними викликами під час перекидання своїх сил у глиб української території. Це створює можливості для українських військових завдавати ударів по колонах противника, що робить їх уразливими для атак. Окупантам довелося б передислокувати свої сили вглиб, створюючи наступальні угруповання далі від кордону, що знижує їхню ефективність.
«Ті сили, які б змогли прорватися на Харківщину, наприклад, вони вже були б слабкішими, ніж коли вони заходять, і вже тут ми вимушені їх зустрічати вогнем, але вже на українській території», – зазначив Олександр Мусієнко.