З 1 квітня в Україні повноцінно запрацює програма "Доступні ліки". Отримати медикаменти можна буде в будь-якій аптеці країни через електронний рецепт, який виписують сімейні лікарі.

Йдеться про препарати від трьох категорій захворювань: діабет ІІ типу, бронхіальна астма і проблеми серцево-судинної системи.

Головне:
З 1 квітня рецепти на отримання безкоштовних ліків будуть видавати в електронному форматі через систему e-health;

Пацієнту всього лише потрібно прийти в аптеку, надати пересланий йому системою код і взяти ліки безкоштовно;

На таку ініціативу виділено мільярд гривень;

У переліку безкоштовної медичної продукції: більше двох сотень найменувань ліків і десятки фармвиробників.

Що конкретно зміниться 1 квітня

З цього часу почне діяти постанова Кабінету міністрів України, покликана забезпечити українців безкоштовними ліками (за рахунок держбюджету). Частково ця програма вже діє.

На даний момент для отримання ліків потрібно взяти у лікаря правильно виписаний рецепт, звернутися в аптеку, яка має позначення "Доступні ліки" і забрати там необхідні препарати абсолютно безкоштовно або з незначною доплатою. У проекті по всій країні бере участь 8 тисяч аптек.

З 1 квітня аналогічне відбуватиметься в електронному форматі. Сімейний лікар при прийомі пацієнта (тільки того, з ким у нього підписано декларацію) виписує йому рецепт в системі e-health. Пацієнту і аптеці буде відправлений код, за яким і можна отримати ліки.

При необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями. У цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки і номер електронного рецепта.

"Якщо ви вибрали сімейного лікаря, терапевта чи педіатра не поруч з будинком, а в сусідньому селі або місті, тепер отримати ліки за рецептом ви можете в зручній для вас аптеці. Не обов'язково отримувати ліки в аптеці, яка знаходиться поруч з вашим лікарем ", – пише Міністерство охорони здоров'я.

Фармацевт пропонує лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму "Доступні ліки". Потім пацієнт вибирає один з них, називає чотиризначний код підтвердження і отримує свої медикаменти. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.

Що думають лікарі

Опитані OBOZREVATEL експерти позитивно відреагували на нововведення.

"Прогрес рухається, і певний сенс в цьому є. Подивимося, як буде в віддалених селах, але в містах має прижитися. Вважаю, ідея правильна ", – пояснив нам член правління Асоціації сімейний лікарів Києва та області Руслан Добровольський.

На думку виконавчого директора асоціації міжнародних фармвиробників Володимира Ігнатова, будь-який варіант реімбурсації є великим плюсом для вітчизняної медицини.

"Добре, що робиться на новій технологічній базі і по суті один орган оплачує будь-яку аптеку. З мінусів, про які говорить індустрія – погоня МОЗ за найдешевшими препаратами. Хоча тут є обіцянки, що в реімбурсації входитимуть препарати з доведеною біоеквівалентністю ", – вважає Ігнатов.

Які ліки в списку

Раніше в Україні Міністерство охорони здоров'я розповсюдило список ліків. Зараз в нього входить 261 найменування від 43 виробників. 

Що стосується виробників, які беруть участь в програмі реімбурсації, то в списку вітчизняних компаній значаться: "Лекхім-Харків", Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод, "Фармацевтична компанія" Здоров'я "," Дарниця ", Київський вітамінний завод," Фармак "," Кусум Фарм "," Київмедпрепарат "," Лубнифарм "," Астрафарм ".

Представниками зарубіжного фармацевтичного ринку є Sanofi-Winthrop Industrie (Франція), Gedeon Richter (Угорщина), Teva Pharmaceutical Industries (Ізраїль). Також до української програми приєдналися виробники з таких країн, як Словенія, Туреччина, Швейцарія, Румунія, Греція, Мальта, Іспанія, Польща та Індія.