Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції (ЦПК), вважає безпрецедентними американські санкції, запроваджені проти Ігоря Коломойського.
Таку думку вона висловила в коментарі журналу НВ (для матеріалу Один рік Ігоря Валерійовича. Як Коломойський перетворився із найвпливовішого олігарха в токсичного бізнесмена).
Нагадаємо, 5 березня 2021-го держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив, що США запроваджують санкції проти Коломойського, його дружини Ірини, дочки Анжеліки і сина Ізраїля Цві – їм заборонили в’їзд до Сполучених Штатів. В офіційній заяві Блінкен зазначив, що Коломойський причетний до корупційних злочинів, скоєних у 2014−2015 роках, коли він обіймав посаду голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації (ОДА). Також держсекретар США висловив стурбованість спробами олігарха нашкодити демократичним процесам та інститутам в Україні.
«Хоча це тільки заборона на в’їзд, але це безпрецедентно у практиці США, — оголошувати публічно такі санкції, ще й вустами держсекретаря», — відзначила Каленюк.
Вона також нагадала, що американські проблеми Коломойського набагато серйозніші, ніж просто заборона на в’їзд до країни. У США ведеться розслідування, є кілька цивільних процесів, що стосуються його тамтешніх активів. У рамках кримінального процесу вони, зокрема нерухомість у Клівленді, ще й арештовані.
США, на думку Каленюк, поки не запровадили фінансових санкцій проти Коломойського лише тому, що його захист може використовувати їх як доказ «політичного переслідування» у судових процесах. Але робота заокеанських правоохоронців щодо мільярдера триває: за інформацією американського видання BuzzFeed, у лютому 2020-го слідчі зі США навіть прилітали до Києва для спілкування з українськими колегами.
«США зараз роблять велику роботу за українську владу. Остання має всі інструменти, щоб боротися з Коломойським, не чекаючи США», — погоджується з Каленюк експрем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Якщо ж у Коломойського виникнуть ще серйозніші проблеми з ФБР, з України йому просто нікуди буде тікати, констатує Анатолій Октисюк, експерт Дому демократії.
Варто зазначити, що голова Антимонопольного комітету Ольга Піщанська заявила, що штраф у 4,7 млрд грн, накладений на АЗС групи “Приват” Ігоря Коломойського, – найбільший штраф в історії АМКУ на ринку автомобільного пального. Про це вона повідомила у Facebook.
За її словами, найбільші штрафи отримали такі відповідачі:
ПАТ “ТФП НК “УКРТАТНАФТА” – 2 297 512 867 грн
ПАТ “УКРНАФТА” – 2 368 987 867 грн
ТОВ “ХЕШТ” – 2 650 118 грн
ДП “Фірма “УКРТАТНАФТАСЕРВІС” – 2 530 791 грн
ТОВ “ЕНСІС” – 1 161 174 грн
ТОВ “ВЕРАНЖ” – 1 035 648 грн.
Піщанська зауважила, що АМКУ готовий до будь-якого розвитку подій далі, зокрема – і до судових оскаржень.
“Повний текст рішення Комітету оприлюднимо на офіційному сайті АМКУ впродовж 10 днів. Ми доклали колосальних зусиль, аби дійти до Верховного Суду, завершити розслідування та, врешті, прийняти рішення. Готові до будь-якого розвитку подій далі, зокрема – і до судових оскаржень. Боротьба триватиме, доки усі усвідомлять, що чесно працювати в Україні вигідніше, аніж – “за схемами”, – додала вона.