За ініціативи заступника міністра економіки Качки було проведено засідання міжвідомчої комісії з торгівлі, яке винесло рішення про введення постійних мит на імпорт полімерів (сировина для всієї продукції з пластику), пише в своєму телеграм каналі Михайло Саакашвілі.

Мито вб’є ринок і створить монополію. В Україні первинні полімери виготовляє всього один завод… ТОВ «Карпатнафтохім».

Проблема не нова. Подібне рішення власники пана Качки вже намагалися протягнути влітку цього року. Тоді обурені підприємці дійшли до самого Президента Зеленського, і Президент допоміг. Схему не дали реалізувати, але ненадовго. Спроби відновилися.

Річ у тім, що для прийняття рішення про введення такого мита не потрібен закон, не потрібно виносити рішення в парламент, потрібно просто знайти лояльного заступника міністра, який допоможе скликати комісію і вплине на її рішення…

Передчуваючи недобре, кілька тижнів тому бізнес з цією проблемою звернувся до Офісу простих рішень. Ми зв’язалися з міністром Петрашко і ще два! тижні тому призначили на понеділок (23 листопада) спільну зустріч міністра з бізнесом… Ось тільки зам міністра Качка встиг «вирішити питання» раніше.

Що далі?

Далі в зоні ризику опиняються сотні підприємців, бізнес яких безпосередньо залежить від роботи з полімерами. Ціни на частину продукції виростуть, собівартість виробництва виросте, кінцева ціна для споживача зросте, продажі впадуть, хтось закриється, хтось буде змушений звільняти людей. І все це в коронакризу, коли бізнес і так на межі…

У мене немає питань до пана Качки, з ним усе зрозуміло. Але у мене є два питання до міністра економічного розвитку України, пана Петрашки:

1- Як вийшло так, що заступник міністра перебрав на себе повноваження міністра?
2- Якщо рішення про введення постійних мит Качка протягнув за вашою спиною, чи буде його негайно скасовано?

Також, варто нагадати, що ще в жовтні, Голова Виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіл Саакашвілі заявив про початок важливих змін в архітектурно-будівельній галузі. Зокрема, відбулася зміна керівництва Державної інспекції містобудування (в минулому – ДАБІ) та Державної сервісної служби містобудування України.

«ДАБІ – це тимчасовий орган, який видає дозволи, тут в останній місяць було ще більше корупції, ніж будь-коли», – наголосив він під час зустрічі з представниками ЗМІ.

Міхеіл Саакашвілі нагадав, що на минулому засіданні Національної ради реформ, яке відбулося у Вінницькій області, було одноголосно погоджено необхідність змін у згаданій сфері. Так, 22 жовтня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про відсторонення Юрія Васильченка з посади голови Державної інспекції містобудування, а Олексія Башкірова – з посади голови Державної сервісної служби містобудування України.

«Зараз звільнили все керівництво. Це вже гарне рішення. Зміна керівництва ДАБІ сприятиме знищенню централізованої корупції у цій сфері», – наголосив голова Виконавчого комітету Нацради реформ.

Міхеіл Саакашвілі зауважив, що в попередні роки корупція в архітектурно-будівельній галузі України контролювалася з найвищих владних кабінетів, серед іншого – з Адміністрації Президента та Кабінету Міністрів.

А Президент Володимир Зеленський особисто займається тим, щоб викоренити корупцію у цій сфері.

«Друге, що ми зараз зробимо, – в комітеті парламенту вже найближчим часом розглядатиметься питання, щоб взагалі змінити всю систему теперішніх органів. Щоб, як у нотаріаті, приватні компанії видавали дозволи, у них буде конкуренція, ні в кого не буде монополії, ніхто не буде зацікавлений, ніхто не зможе взяти хабара», – зазначив Міхеіл Саакашвілі, зауваживши, що Глава держави підтримує таку ініціативу.

Крім того, голова Виконавчого комітету Нацради реформ позитивно відзначив зміну керівництва Державної митної служби: замість увільненого від виконання обов’язків голови ДМС Андрія Павловського уряд призначив т. в. о. Євгена Єнтіса. Раніше він керував ІТ-відділом проекту державних закупівель ProZorro та став заступником керівника Держмитслужби ще за головування Максима Нефьодова.

Міхеіл Саакашвілі наголосив, що налагоджувати прозору роботу митниці – одне з найскладніших завдань, тому відповідь на корупцію на митниці не може зводитися лише до боротьби з контрабандою та хабарями. На його переконання, тут потрібен системний підхід – спрощення, збільшення прозорості та цифровізація всіх процесів на митниці, а також заміна тих людей, які не хочуть працювати чесно.

За його словами, в експериментальному режимі вже запускається тестування митників, щоб оцінити їхні професійні та загальні знання.