Найголовніша ініціатива, яку озвучив президент Зеленський, стосується прямих переговорів з Путіним, щоб домогтися встановлення миру на Донбасі.

Доктор політичних наук, професор Національного університету біоресурсів та природокористування України Валентин Якушик під час ексклюзивного інтерв’ю порталу “Коментарі” зазначив, що активізація переговорів між США, Російською Федерацією та Україною є насамперед проявом головного процесу – пошуку компромісних рішень, спрямованих на спрощення ситуації у світі, на відхід від найгостріших форм конфронтації Глобального Заходу та Росії.

На його думку, зовнішні показники успіху президента США у світобудуванні будуть особливо вражаючими на тлі істерії “можливого вторгнення РФ в Україну”, що спеціально нагнітається нині.

“Прямі переговори між президентом Зеленським та президентом Путіним будуть важливим атрибутом такої привабливої для всього світу картини “стратегічної перемоги розсудливості та миролюбності”. Уникнути таких успішних переговорів українському керівництву не вдасться. Буде досягнуто нових дієвих компромісів”, – прогнозує Валентин Якушик.

До переговорів також варто залучати потужних гравців міжнародної політики, таких як США та Великобританія

Ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан зазначив:

“Лише на 8-му році російської агресії починають певною мірою реалізовуватися зобов’язання ключових підписантів Будапештського меморандуму. Йдеться, насамперед, про США та Велику Британію. Саме вони зараз активно вмонтуються у договірні процеси щодо посилення боєздатності України. Насамперед, мова про допомогу в оснащенні та фактичному відтворенні наших військово-морських сил, про переоснащення протиповітряної оборони, про всіляку підтримку тих сил, які безпосередньо ведуть боротьбу на східному фронті”.

Але є й нюанс, наголошує Василь Богдан. Різноманітні саміти, зустрічі важливі. Вони надають нам певні гарантії, підтримку. Підштовхують саму нашу країну до реформування, до виконання взятих на себе зобов’язань. Проте ключова роль все ж таки належить саме українській стороні.

“Важливо те, як наше найвище військово-політичне керівництво відстоюватиме національні інтереси України. Наскільки буде непоступливим, наскільки не піддасться тиску з боку РФ, її спробам схилити Київ до реалізації Мінських угод на умовах Кремля. Наскільки буде продуманою робота щодо зміцнення обороноздатності нашої держави – як за рахунок власних ресурсів, так і за рахунок військово-технічного співробітництва з нашими стратегічними партнерами – США, Великобританією, Польщею, країнами Балтії, іншими державами”, – пояснює генерал.

За його словами, вкрай важливо, щоб українська сторона не велася на жодні прямі переговори з РФ.

Василь Богдан аргументує:

“Заяви Путіна про неприпустимість вступу України до НАТО, пропозицію про якусь угоду із Заходом з цього приводу (письмову, юридично завірену), поведінку керівника російського зовнішньополітичного відомства Лаврова на саміті глав МЗС країн ОБСЄ (де він не мав прямої зустрічі з нашим міністром іноземних справ Кулебою), говорять про те, що жодних кроків назустріч Україні російське керівництво не збирається робити. Що воно не сприймає Україну як суб’єкт міжнародної політики. Що вирішення конфлікту Росія бачить лише у своїх (неприйнятних нам) умовах. При цьому не визнає себе стороною конфлікту, схиляє Київ до прямих переговорів із ОРДЛО. І про що тоді Зеленський хоче говорити з Путіним? Який не бажає порушувати теми Криму, Донбасу. Який не приймає намірів України вступити до ЄС та НАТО. Який, як і Лавров, заявляє, що Вашингтон втягує Київ у геополітичні ігри”.

Генерал наголошує, що нам, безперечно, слід продовжувати і Мінський процес, і Нормандський. Залучати до переговорів таких потужних гравців міжнародної політики, як США та Великобританія.

“Адже саме вони колись умовили Україну позбутися третього у світі за потужністю ядерного арсеналу, – нагадує Василь Богдан. – І тепер ми маємо те, що маємо. Але нам точно не слід добиватися зустрічі Зеленський-Путін. Тому що нічим добрим для України вона не закінчиться”.