Цього тижня українці знову штурмували обмінники і скуповували долари та євро. Від початку місяця валюта здорожчала більш ніж на гривню. А в четвер долар пробив позначку у 28 гривень. Щоправда, ненадовго.


Чимало українців уже давно тримають заощадження в доларах чи євро – через нестабільність.

"Гривня сезонна валюта. Вона міцнішає навесні та слабшає восени. Просто цього року сезонність проявилася дещо раніше", – каже фінансовий аналітик Сергій Фурса.

На це вплинули одразу кілька факторів. Перший – державні позики. Взимку Мінфін продавав гривневі облігації. Влітку із відсотками повернув гроші покупцям. І ті кинулися скуповувати долари.

"Заробили на них 17% річних, у серпні отримали гроші на руки і почали конвертувати їх у долари", – говорить фінансовий аналітик Олександр Савченко.

Це одразу почало тиснути на курс на міжбанку. На готівковому ринку в роботу включилися прості українці, які побігли скуповувати валюту. Як наслідок – уже цього тижня на руки долар продавали вище 28 гривень.


У деяких обмінниках виставляли ціну навіть у 29 гривень. Втім не слід думати, що ці обмінники знають більше за інших. Вони передусім націлені на неуважних та українців, що панікують найбільше. А от якраз панікувати, кажуть експерти, не слід. Достатньо подивитися новини. У світі долар дорожчає. В Туреччині, Росії та Ірані національні валюти пішли в круте піке. І на їхньому фоні гривня тримається ще пристойно. Адже поки навіть не сягнула курсу січня 2018-го. Щоправда, цієї осені перевірку на міцність гривні доведеться пройти ще не раз.

"Відкладений попит на долар ще дуже великий. А нам ще купувати газ, вугілля, яке за ціною – як імпортне", – каже фінансовий аналітик Ерік Найман.

На курс у кінці року вплине і те, чи отримає Україна транш кредиту від МВФ. І вибори наступного року. Втім ріст, певні, не буде карколомним.

"Ми очікували в районі 29 гривень за долар. Зараз він може бути трошки більше – десь 30 за долар", – прогнозує Савченко.

Популярне: Яблучний Спас 19 серпня: Чого не варто робити в цей день, щоб не накликати на себе горе

Саме тому експерти радять дуже уважно поставитися до купівлі долара.

"Якщо гроші вам потрібні в найближчий місяць чи два – не купуйте валюту. Ви просто нагодуєте спекулянтів, посередників, бо ви купили дорожче. А продали дешевше. Тільки якщо ви плануєте півроку їх не чіпати – то є сенс придбати", – радить Найман.

Але навіть тут йдеться про суми у тисячу доларів та більші. Адже із сотні чи двох – прибуток чи втрати – будуть просто непомітними.